19 merswale heeft laten huldigen, iets dat ik wederom bevestigd vinde door een charter van 6 julij 1405, waarbij hij te 11. zijnde de keuren en privilegiën zijner voorouders bekrachtigt, terwijl ook gelijke conürmatien bestaan van Jacoba van Beijeren, van 7 augustus 1417, en hertog Jan IV van Brabant, van 10 julij 1418, van welke mede in genoemde beschrijving geen gewag is gemaakt. Evenzeer is dit het geval met den brand van 1450, waarvan ik reeds vroeger met een enkel woord heb gesproken, en welke toch van dien aard was dat Philips de Goede aan de ingeze tenen gedurende een aantal jaren vrijdom van 's graven schot verleende. Ofschoon nu door Ermerins wordt beweerd dat Reimerswale nog in den aanvang der l(3deeeuw,opeenen hoogen trap van bloei en welvaart stond, zoo meen ik echter het er voor temogen hou den dat haar verval van genoemden brand van 1450 dagteekent, op grond van den inhoud der meeste grafelijke brieven welke sedertdien tijd zijn verleend, onder anderen van Maximiliaan van Oostenrijk van 12 januarij 1492, houdende octrooi tot ver koop van 20 morgen land tot betaling hunner schulden, van Philips den Schoonen van 10 februari) 1500, tot het reduceren hunner rentebrieven en meer anderen, waarvan de schrijver mede geen kennis heeft gedragen. Op gelijke wijze verklaart hij elders (op bladz. 34) niet te weten, of de stad ook door den bekenden watervloed van 1532 is geteisterd geworden, en hieromtrent worden wij weder door de navolgende aanteekening uit het Register perpetueel inge licht, te weten Op fo. 110. h Op ten 2den dach van Novembris 1532, zoo inundeerde deze Stede van R. ende het water stondt in der Kerke wel 8 voeten hooge als men zyen mach by zeker linien en epithaphien in der Kerke gescreven, daer inundeerde insgelyks die Zuytwatering met het Badt, Cortgene ende Cats, ende tot. R. bleef in 't Zusterhuis Marieken Jan Dierixdochter diedaerin het Zusterhuys bewaert was, overmits dat zy lunatyck was, ende noch eene crancke innocente zuster genaemt Kaere die gevlo-

Archief | 1857 | | pagina 19