55 génie et de l'artillerie. D'aillcurs sa conduite est sans reproche. 11 aime le travail et il cultive les matliématiques par gout- Utreclit ce 28 de janvier 1801. (signé) J. Hennert, prof. de matliématiques. Dit zoo vereerend getuigschrift baande hem den weg tot verder. In 1801 werd bij als cadet volontair in de genieschool te Zutphen geplaatst, waar hij zich zóó gunstig deed kennen dat hij reeds in het volgende jaar en dus op twintigjarigen leef tijd door het staatsbewind der Bataafsche republiek benoemd werd tot extraordinair ingenieur. Achtervolgens lag hij nu in garnizoen te Bergen op Zoom, Brielle en Alkmaar, tot hij, toen inmiddels Lodewijk Napoleon koning van Holland geworden was, tot den dienst te velde opgeroepen werd. Op het magtwoord toch van den keizer der Branschen werd de koning van Holland genoodzaakt twee legerafdeelingen te velde te brengen, ten einde deel te nemen aan den oorlog tegen Pruissen. Het ééne van ruim 15,000 man moest onder den koning zeiven te Wesel bijeentrekken, het ander onder den Branschen generaal Michaud moest te Zeist als reserve blij ven 1). In september 1806 ontving Ackermans van den luit.- ingenieur Camerlingh de volgende missive: Z. M. u tot het doen der op handen zijnde campagne benoemd hebbende, heb ik de eer u namens den kolonel directeur Kraijenbofl', commande rende de brigade ingenieurs te velde, uit te noodigen om u over morgen in het kamp te Zeist te willen bevinden." Hieraan voldaan hebbende kreeg hij den 10 October order uit het hoofd kwartier te Wesel om zich aldaar te komen stellen onder de orders van den luitenant generaal vanBoeeop, ten einde bij des- zelfs état-major geëmploijeerd te worden. Eeeds op den 15 October 2) rukte het leger, 't welk nu door de bijvoeging van fransche troepen tot 20,000 man gestegen was, onder het opper bevel des konings Westphalen in, juist den dag na den beroem- 1) Doc. histor. T. I. p. 238. 2) Doe. liistor. T. I. p. 244.

Archief | 1857 | | pagina 55