67 hielden, hoe naderhand de schipbreuk een bron werd van ver rijking voor den landheer der kust, waar het onheil voorviel, hoe bij verloop van tijd de wetgeving tusschen beide trad om het regt, dat de landheeren zich op schipbreukige goederen had- deii aangematigd, te beperken, zoo wel in het belang der onge lukkige zeelieden, als in dat dergenen, die of op het beheer der redding toezigt hielden, of al dikmaals met gevaar van eigen leven ter hulpe snelden. Een tal van keuren, ordonnancien, plakaten en reglementen zijn daar, ten betooge hoe Zeeland reeds vroegtijdig met de overige gewesten onzes vaderlands, zich boven andere naburige natiën heeft doen kennen door meer gematigde verordeningen op dit stukhoe vooral Zeeland den weg heeft aangewezen tot, en den grond gelegd van de tegenwoordig algemeen geldende wetsbepalingen in ons vader land omtrent de strandvonderijen. Vele geschriften zijn er, waarbij over het zoogenaamde strand- regt in meerdere of mindere uitgebreidheid gehandeld wordt. Wij verwijzen o. a. naar de verhandeling van den hoogleeraar Cras, naar het werk van mr. Olivier, naar de academische dis sertation van Mylius, Boeij, Mirel, Eorsten, Alewijn, Eeith en anderen (1); sommigen van welke het bedoelde regt in zijn geheele omvang behandelden in betrekking tot Europa, ande ren meer uitsluitend tot ons vaderland, enkelen ook bepaald tot enkele gewesten daarvan. Zoo veel wij echter hebben kunnen nagaan is nog door niemand een opzettelijk onderzoek ingesteld over het oudere zeeuwsche strandregt. Zoo wel, omdat ik mij niet durf vleijen alles met eene ver- eischte volledigheid te kunnen voorstellen, als omdat eene strikt juridische behandeling der zaken hier minder te pas zou komen, wil ik mij er toe bepalen om, naar aanleiding van en met verwij zing naar de aanteekeningen, die ik deswege heb mogen bijoen brengen, van het strandregt, zoo als dit in het voor malig gewest van Zeeland geldende was en uitge oefend werd, een algemeen overzigt te geven; slechts als eene bijdrage, welke tot nadere en verdere nasporingen zoude kunnen leiden nopens dit zoo gewigtig onderwerp.

Archief | 1857 | | pagina 67