165 ons reclit ende eenen yegelicken zijn recht in allen. Gegeven in onser stede van Middelburch in Zeelant in de maent van Meye int jair ons Heren duyst CCCC zeven ende tachtich. Uit het 4e register der Rekenkamer van Holland, gcuaamd „Reg. G., beginnende in der maent Novr XIIIJCLXXXIIJ" fol° 50 verso (Algemeen rijksarchief te 's-Gravcnhage). II. HET GESLACHT VAN WESTKERKE. Yan bovengemeld Zeeuwsch geslacht is zeer weinig bekend in Het hoog-adelijk en adelrijk Zeeland van Willem te Water, evenmin als in 'l Graafschap van Zeeland van Jacob van Grijpskerke wordt er van gesproken; alleen een Jan van Westkerke, doodgeslagen door eenige Zeeuwsche edelen in 1316, wordt genoemd in Zelandia lllustrata II, bl. 361. Wellicht was hij de laatste mannelijke oir van zijn geslacht; immers graaf Willem van Henegouwen gaf in Maart 1316 aan Gerard, bastaardzoon van graaf Eloris, zijn neef, het ambacht van Westkerke binnendijks van Scherpenisseuitge nomen het deel van het ambacht aan het dorp Scherpenisse gelegenwaarvan in de hieronder volgende oorkonde gesproken wordt als //rechte erffenisse'" van Catharina van der West kerke, wellicht de dochter van dien vermoorden Jan. Ered. Caland. Wi WIllaem grave van Heynnegouw etc., maken cond allen luden, dat wi omme bede van vrienden ghegheven heb ben jonckvrou Ivatherine van der Westeercken tot haren live onmetrent een ghemet ambochts binnen den dorpe van Scerpenisse, dat ghelegen is up die hofsteden in Scerpenisse, die hoir rechte erfnisse siin. In orconde etc. Ghegheven in Middelburgk des Dinxendaghes voir Sinte Symon ende Juden dacli int jair ons Heeren mcccxxxiiij. „Rcg*. E. L. 13161337" fol. 20 (Algemeen rijksarchief te 's-Gravenkage).

Archief | 1907 | | pagina 195