19 eu die van den markies van Vere, de beide laatsten evenwel '/maar eenen voys hebbende". De twist liep nu vooral over de toepassing van het octrooi van 13 Augustus 1560, waarbij Koning Philips, vooral ook om te voorzien in de schade, door de groote stormen in den verleden winter veroorzaakt, tengevolge waarvan de staketten rijswerken en steenen voor Westkapelle grootendeels verloren gingen en groote gaten in den dijk kwamen het heffen van wateringgeld toestond en wel van zeven stuivers per gemet over de Vijf Ambachten en van een gulden op elk gemet over geheel Walcheren. Maar bovendien consen teerde de landsheer, dat de impost op wijn en bier, door de meerderheid der Staten toegestaan//by maniere van provisie over 6 jaar geëxigeert en gelicht zou mogen worden over de steden en dorpen en het geheele land van Walcherenniemand uitgezonderd". Hiertegen kwamen prelaat en edelen ten sterkste in verzet, In elke rekening lieten zij hun protest opnemen, waartegen de andere partij een contraprotest indiende. En het was aan den Secreeten llaad voorbehouden om in deze zaak uitspraak te doen, van welke gelegenheid de landsheer handig gebruik maakte om zijn toezicht op het financieel beheer te verscherpen. Van 1567 af is bij het afhooren der rekening aanwezig de rentmeester van Bewesten-Schelde"als hiertoe expresselijk gecommitteert by den octroye des Conincx in dato 28 September 1565". Want met de geldmiddelen was het aldoor maar droevig gesteld Altijd kwam er geld tc kort. En het hielp weinig, dat men de wateringklerk eu steeds meer op de vingers keek, dat zij binnen vier maanden na ontvangst der waterpenningen rekening moesten doen, dat de posten nauwkeurig gespecifi ceerd moesten worden en de uitgaven door overlegging van de kwitantiën gedekt moesten zijn. Zij van hun kant wierpen de schuld op de ontzaglijke hoeveelheid land, die vrijgesteld was van polderlastenen op den slechten toestand van de overloopersd w. z de registers, waarin alle panden waren opgeteekend met de namen der schatplichtige!!waardoor zij

Archief | 1907 | | pagina 49