Om nogh van de pijpen te spreeken die in dit orgel sullen staan moeten alle met goede foelie verfoeliet worden en de montjes met goud ver guit, dat is de prestant die voor an staat. Nogh sal de mr. orgelmaecker de kas daer in dit orgel sal staen moe ten leeveren sonder het snijwerk tot vercirsel. Daer en booven sal de mr. orgelmaker dit bovenstaende werck leeveren dat het van twee onpartijdige meesters opgenoomen binnen een jaer, een weeck a vijf onbegreepen. Nogh na het opnemen het orgel een jaer op sijn eijgen kosten te onder houden. Voors de verdere jaeren de onderhoudinge tegen twintigh gulden des jaers behalve de vraght tusschen Dort en hier heen en weer. Hier voor sal den mr. orgelmaecker gemeten de somme van vijftien hondert gulden segge duijsent vijfhondert gulden. Voorts heeft den auderling Jacob Hellesen aen mr. Anderis Duytschot belooft een goude ducaton tot een vereering bij aldien het werck na genoegen van de mesters en hem gemaeckt is. En bij aldien dit voorgemelde orgel moght verplaets moeten worden neempt de mr. orgelmaecker altans an te doen ten uijtersten voor de somme van een hondert gulden. En bij aflijvighijd van monsr. Jan Duytschot dat Godt verhoede neempt monsr. Anderis Duytschot dit voorgemelde besteck te voldoen. De vraght van den orgel over te brengen sal gaen tot kosten van de E. regenten der Lutherse kerck alhier als meede vier en ligt alhier tot noodigh gebruijk int stellen daer en booven eenige tijt een persoon om de blasbalcken te treeden soo lange den orgel gestelt wert. Actum Middelburgh den 16 april 1706 Johannes Duytschot Andries Duytschot orgelmaker orgelmaecker Keuringsrapport door H. Wilkens, organist te Rotterdam248. Wij ondergeschrevene, dit voorenstaende besteck naeukeurig ge ëxamineerd, en opgenomen hebbende, hebben bevonden het geleverde orgel in alle sijn deelen daer mede te accorderen, en overeen te koo- men, als van blaesbalken, windbuijsen, secreet digt en wel, sonder deurspraecken, nevens de weiborden, en al het gaende werk in order, so als het behoord, de pijpen van een goede intonatie, en een deugde lijk deftig geluijd, verder hebben wij deselve net en naaukeurig over hoort, en suijver accoord bevonden. Actum binnen Middelburgh In Zeeland desen 28 junij 1707. H. Wilkens. Organist van de Groote Kerk te Rotterdam. 115

Archief | 1974 | | pagina 115