kerk iets gehad met zeemonsters, want nog in de zeventiende eeuw schrijft de Noorse bisschop Olaus Magnus grote macht toe aan zee monsters. Dat alles voedt het bijgeloof van de zeelieden. Nooit zeggen zij, is een storm toeval. Lang zien ze er de hand van de duivel in. Het bijgeloof van de zeeman schrijft de onstuimigheid van de zee toe aan het rusteloos ronddwalen van de zielen der verdoemden tussen aarde en hel. De parallel met de figuur Vanderdecken ligt voor de hand. Als stereotiepe verklaring voor angst, vloek en onheil heeft de Vliegende Hollander de zeevarenden eeuwenlang op hun wenken bediend. Kan Terneuzen de thuishaven van de Vliegende Hollander geweest zijn? Het antwoord op die vraag is in eerste instantie een nautische kwestie: was Terneuzen in de zeventiende eeuw een haven van vol doende omvang om koopvaardijschepen te ontvangen die oceanen konden trotseren, een schip zoals dat van Vanderdecken? De ge schiedenis van Terneuzen is wat dat betreft weinig hoopgevend. Terneuzen ontstond in de dertiende eeuw als een nederzetting van hutjes op een landtong. Trage groei en rampspoed kenmerken de eerste eeuwen. In 1747 is het een dorp met acht straten, 90 huizen en 300 inwoners. Kan dat gat een struise koopvaarder met een gezag voerder als Vanderdecken geherbergd hebben? Van bloei is er pas sprake na de Franse tijd, als koning Willem I opdracht geeft het kanaal Gent-Terneuzen te graven. Dat kanaal komt in 1827 gereed. Willem Vanderdecken spookt dan al enkele generaties op de zuide lijke oceaan. 'Terneuzen bezit geen historische monumenten van betekenis.' Het staat er echt: in de Zeeuwse Encyclopedie. Het kan natuurlijk de Walcherse bril zijn waarmee de encyclopedie is samengesteld, maar wie door Terneuzen wandelt, kan die conclusie slechts bevestigen. Terneuzen heeft zijn verleden weggebulldozerd onder sluizen en havens die alleen in waterstaatsjargon kunstwerken heten. En een skyline van flats: moderne stedebouwkundige creativiteit, dat wel. Het historisch besef is er weggebetonneerd. Ondertussen bezit de stad de meeste slechte huizen van heel Zeeland. Bijna eenvijfde deel van alle woningen die in deze provincie opgeknapt moeten worden, staat in Terneuzen. In het overzeese gebiedsdeel dat Zeeuws-Vlaanderen heet is Terneuzen een buitenbeentje. Stadjes als Hulst, Aardenburg en Sluis springen behoedzaam om met hun verleden en buiten het uit in 26

Ballustrada | 1993 | | pagina 26