De zoon vindt aan de waterkant een herenlogement, waar aan druk bezette speeltafels de mammon zonder ophouden wordt gediend. In de stad zit hij korte tijd in het schipperslokaal. Hij schuift aan bij een klein gezelschap dat hem nauwelijks verstaat. 'U spreekt zo vreemd, vriend, zo van vroeger, ouderwets haast.' Dat is alles wat hij hoort. Als hij zijn naam noemt - 'Van der Decken, hier geboren' - klinkt gelach. 'Ha, zwarte schipper, we hebben U een schip bereid! Ga door Uw Noordstraat en zoek een gebouw dat een stadhuis zou kunnen zijn. Daar vindt ge drie, vier meter water en Uw schip. Goede vaart, zwarte schipper!' Hij gaat en vindt. In al te rustig water staat zijn monument. Zozeer is de zoon één geworden met Van der Decken, dat hij zich in deze stalen treurnis vernederd voelt. Stuurs keert hij op zijn schreden. Zijn verblijf zal kort zijn. De spraak verraadt hem en de sfeer is koud. 5. Wat vermag de Centrale Inlichtingendienst? Het dienstdoend Hoofd van de Afdeling Strategieën raadt een spoedig vertrek naar de Stad van het Licht aan en een stoomcursus taalbeheersing in een dames klooster. De volle aandacht dient uit te gaan naar het theaterwezen. Daar zal binnenkort veel gebeuren, dat zijn rapport kan onder steunen. The Flying Dutchman 'Gouden Regen' brengt de zoon in korte tijd naar de stad waar de nachten vol twijfels zijn over het nut van de dag. Vele uren zoekt hij in de onstuimige zee van straten en huizen zijn weg. Hij ziet paleizen, kerken waar uitsluitend kaarsen worden ge brand bij de beeltenis van Sinte Valuta, de toren van staal die tot in de luchten reikt, de huizen vol van zwoel plezier. Het Hotel des Grands Hommes lijkt hem passend voor zijn zending. De portier wijst hem de weg naar het klooster der Dames Acceptanten. Hij wordt er niet herkend, wat zowel pijnlijk als verheugend is, leert de taal van de dag, koopt de kleren van de stad, neemt geur en kleur in zich op en verdwijnt in de massa die langzaam maar zonder aarzelen haar weg vindt. In een ver kwartier ontstijgt hij aan de zoete, warme lucht van het benedengrondse spoor en ziet het bord 'Le Vaisseau Fantöme, opéra romantique, livret et musique de Richard Wagner'Zo staat het er. Een verwachtingsvolle opwinding maakt zich meester van de zoon, die na een eerste optreden op aarde, weet dat gelijkmatigheid zich gaarne laat verdringen als zich grote gebeurtenissen aandienen. 32

Ballustrada | 1993 | | pagina 32