- Het gedicht 'De Vliegende Hollander' van Gerrit Achterberg, uit de bundel Osmose, 1941 (Verz. W. p. 235). Op reeds aangegeven gronden neem ik aan dat dit gedicht veel vroeger, waarschijnlijk nog in het begin van de dertiger jaren is ontstaan. - Tenslotte een prent die eigenlijk niet thuishoort in deze reeks, maar die om een aantal redenen belangrijk genoeg is om genoemd te worden, nl. de affiche van de KLM, toen nog de K.N.L.V., die in 1923 een reclameprent verspreidt, waarop de Vliegende Hollander dient als promotor van onze Hollandse luchtvaart. De affiche van de KLM Hoewel het niet zo voor de hand ligt om bij een verdere behandeling van bovengenoemde voorbeelden te beginnen met het laatste, de KLM-affiche, zijn er toch een paar redenen om er eerst enige aandacht aan te wijden. Het plotseling verschijnsel dat de Vliegende Hollander een inspiratie bron wordt van de beeldende kunst, wijst op een zekere bekendheid van de sage, en juist omdat het hier de grafische kunst ten dienste van de reclame geldt, op een minstens veronderstelde bekendheid bij het publiek. Een tweede reden om de affiche niet te ignoreren is het feit dat het zien van deze reclameplaat gedurende het wachten op een station de dichter Nijhoff de eerste aanzet heeft gegeven tot het schrijven van zijn waterfeestspel De Vliegende Hollander, voor de Leidse studenten. Hij vermeldt dit direct in het begin van zijn inleiding tot dit spel. De reclameplaat is nog altijd artistiek de moeite waard. Ze is uitgevoerd in de toenmaals nog heersende Jugendstil. De auteur tekent alleen met zijn initialen G.M. Het spookschip is een fraai gestileerd zeil schip, dat op brede golven opstuwt ten hemel, de Vliegende Hol lander staat als een oude grijze heer met fraaie baard, achterover zich schrap zettend op het hellende dek, met vaste hand aan het gebeeld houwde roer. In een gebaar van broederlijke bescherming legt een piloot in fraai oranje kostuum (het pilotentenue van die jaren?) zijn ene arm om de schouder van de oude stuurman, terwijl zijn andere arm hemelwaarts is gestrekt. Zijn vinger wijst schuin omhoog naar de lucht waar in het heldere blauw boven de woeste stormwolken, al even fraai gestileerd als de golven, een vliegtuig hangt van onze nationale trots. Het schip draagt de naam The Flying Dutchman. De stuurman van het schip kijkt in bewondering, verslagenheid of ver bijstering omhoog (dat valt niet van zijn edele trekken af te lezen). 48

Ballustrada | 1993 | | pagina 48