wentelt zich in de wetenschap het te bezitten met het genot van een varken in een lauw modderbad. Want hij zit niet zonder. Zijn ouders hebben bij hun verscheiden een klein kapitaal nagelaten. Dat heeft hij met handig scharrelen in stukjes en obligaties bij de beurs weten te vergroten tot een som die er wezen mag. O zo! - Dikke lui, vier bier en heb je 'm niet gezien, waar haalt hij déze onzin nu weer vandaan. Bovendien heeft zijn baan aan de Universiteit hem altijd veel vrije tijd gelaten. Zodat het mogelijk werd dat hij een betrekkinkje aannam bij de Bibliotheek van Zoutland. Daar was hij terechtgekomen op de historische afdeling waar het tot zijn taak behoorde de opgevraagde werken uit de kasten te voorschijn te halen en deze er later weer in terug te zetten. Maar omdat hij gewend was in alles wat hij uitleende en daarna weer innam, zijn neus te steken, kreeg al spoedig de verlokking vat op hem ook eens te gaan concipiëren. En dit was het begin van een ononder broken rij geschriftjes van zijn hand waarvan ook thans het einde nog niet in het zicht is. - Stuk voor stuk gesteld in een stuntelig Neder lands en de inhoud stoelend op slecht verwerkte gegevens van de oor spronkelijke bronnen. Maar dit gebrek aan kwaliteit staat de verkoop nog steeds niet in de weg. M. staat er altijd nog voor in de rij en verzamelt zijn boekjes of het zilverzegels zijn. Zodat hij ondanks alles een mesje in handen bleek te hebben dat aan twee kanten sneed; een maandelijkse hono rering vanwege zijn werkzaamheden als uitlener, en met dezelfde regelmaat een sommetje aan inkomsten uit hoofde van zijn werkjes. Dus laat Willem Schoten maar fietsen. En terug kijken in zijn spiegels: Spiegeltje, spiegeltje op het stuur. Wat is de mooiste rug op den duur? 2. Stond er van de klootzakken bijna niets in; van degenen die fout waren in de oorlog werd daarentegen bijna alles vermeld. Behalve dan dat ene feit: dat ze fout waren geweest in de oorlog. Maar voor de rest vonden de meesten hun levensverhaal er volledig in terug. Voor al wanneer ze kunstenaar waren en dat waren de meesten. Zo bijvoorbeeld Levinus Everhuis. Zijn leven werd er, zo belangrijk was het blijkbaar geweest, tot in de kleinste details in beschreven. Waar zijn wieg stond: in een groot dorp aan een arm van een onze grote rivieren: thans afgesneden. Wie zijn ouders waren (doet er voor ons niet toe.) Zijn geboortedatum: 28 maart 1898, en zijn sterren beeld: Ram dus, net als Hitier. De namen van de Christelijke scholen 65

Ballustrada | 1993 | | pagina 65