Oprniming tas enkele Restanten F. KLOK, Firma JOH. OCHTMAN. Vat» al tisden gedurende 8 dagen A. GAANDERSE Rz. VV. MERLE, Vanaf het begin van hun huwelijk hielp Jans Merle-Doeleman mee in de zaak aan de Schouwsche Botermarkt. Toen het gezin groter werd moest ze daar meer tijd voor vrijmaken. Behalve een enkel winkelmeisje zal Jans waarschijnlijk ook een huishou delijke hulp gehad hebben. In 1910 werd Jane van den Houten, de twintigjarige dochter uit het landarbeidersgezin van Stoffel van den Houten uit de Brasweg, als in wonende dienstbode aangenomen en zij zou meer dan 50 jaar in dienst van de fami lie blijven. Ze zorgde voor het woonhuis, kookte, deed de was, nam een groot deel van de verzorging van de jongste kinderen op zich, hielp op drukke uren mee in de winkel en maakte die met een enkele andere gedienstige na sluitingstijd schoon. Hoe die kruidenierszaak zich verder ontwikkelde na 1899 is niet in detail na te gaan. Dat Willem Merle een actief beleid voerde kan worden opgemaakt uit de vele adver tenties die hij in de plaatselijke kranten liet opnemen en uit de opsomming van zijn assortiment, die hij als 'Prijslijst' liet drukken en verspreiden. Willem was erg geïnteres seerd in maatschappelijke en zakelijke vernieuwingen en vond gelijkgestemden in di verse verenigingen en in de Zierikzeesche Vrijmetselaarsloge 'De Ster van het Oosten', waarvan ook zijn halfbroer Frangois lid was tot die werd overgeschreven naar een loge in Londen. Willem was ook actief binnen de Hervormde Gemeente, waar hij behoorde tot het zogenaamde moderne deel. Toen in Zierikzee de mogelijkheid ontstond om aangesloten te worden op de telefooncentrale, maakten heel wat middenstanders tegen weel verminderde prijzen, in het Manufacturen-Magazijn Prlfzan contant. Goederen der opruiming worden niet op zleht gfzondeii. Ondergeteekeade geeft hierbij kennis, dat hij zijn Zaak op heden heeft ovarHadaan. aan den Heer W. MERLE, die de Zaak op geheel dezelidé wijze zal voor!zetten onder de Firma A. 6AANDER8E, naaet de Beiire. Hij betuigt hierbij zijn 0f?&cht TO§fid©lijk61 dask voor de gunst zoovele jaren genoten en beveelt zijn opvolger beleefd aan. Hoogachtend, Onder referte aan bovenstaande advertentie geeft ondergetee- kende U hierbij kennis, dat hij de Zaak van den Heer A. GAANDERSE op heden heeft overganonmci en deze op dezelfde wijze zal voortzetten onder de Firma A. 8AANDERSE, naaet da Beurs, en hoopt op dezelfde gunst als zijn voorganger zoovele jaren heeft ondervonden. Hoogachtend, Firma A. GAABDERSE. Advertenties van de overdracht van de J'a. AGaanderse aan W. Merle, 1917 Zierikzeesche Nieuwsbode, Gemeentearchief Schomven- Duiveland. Zierikzee Opmerking: vlak. hoven de advertentie van mijn opa Willem Merle staat er één van mijn andere grootvader, P. Klok, manufacturier. Willem noch Pieler konden toen ver moeden dat ze een kleinzoon zouden krijgen die ooit deze advertentie onder ogen kreeg. 24

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 26