Schouwse turf Nog in dezelfde maand werd een begin gemaakt met de productie. Eind juli 1917 wordt' aan Hoven Henny's Handelmaatschappij in Den Haag, die de turf zal verhandelen, gemeld dat 10,8 miljoen kg 'droge turf beschikbaar zal komen, die voor 30 per 1000 kg te koop zal zijn. Deze schatting is lager dan de eerderge noemde 13,5 miljoen kg. Dat kan te maken hebben met een droging tot 36% of met een kleinere oppervlakte van het derrieveld. We zullen in het vervolg uit gaan van de opgave door het waterschap van 14 juli 1917. De handelmaatschap pij neemt de totale productie af 'zoolang de weersgesteldheid zulks toelaat'. Op een overzichtsfoto van het werk is te zien dat de derrie wordt gewonnen in een aantal rechthoekige putten langs het verlengde van de Lage Zandweg (thans Steenovenseweg) in het westelijk deel van de Zuidhoekfiagén. Na het uitderriën vullen deze ondiepe putten zich al snel met water. Het starten van de afgraving in juli was achteraf gezien veel te laat in het jaar om de turf goed te laten drogen. Op de achterkant van een andere foto staat dat in de 'nieuwre industrie' onge veer 200 mensen werken. Afgezien van dit genoemde aantal, komen we in de bestudeerde bronnen de werkmensen niet tegen. Het is opvallend dat juist door de foto's de herinnering aan het turfsteken bewaard bleef. Op de twee foto's uit Ouwerkerk worden familieleden en anderen bij naam genoemd en weet men waar en wanneer er naar de derrie is gedolven19. Op de foto's met Belgische vluchtelingen wordt niemand herkend. Aan het einde van augustus is reeds 3 miljoen kg natte turf of derrie gestoken en tot half september denkt men daarboven nog ruim 1 miljoen kg af te graven. De turf staat dan al enige weken te drogen. Op 5 september wil Hoven Henny's Handelmaatschappij 5% korting voor turf die binnen drie weken na het steken Groep Belgische vluchtelingen hij turfhopen op de zeedijk van de Zuidhoekinlagen 1917). De meeste vluchtelingen waren afkÓMstig uil de provincies Antwerpen en Oost-Vlaanderen. Rechts op de achter grond ligt de Oosterschelde. De turf werd in een vrachtschip geladen dat tegen de dijk lag aangemeerd. De turfhopen beschadigden de grasmat en dat vond bet waterschap een groot nadeel. (Jblo: Gemeentearchief'Schouwen-Duweiand. Zierikzee)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 40