Oudshoorn wordt geschetst als een kalm, bezadigd man, goed hoofd der school. Paulusse, de andere sollicitant, als een minder goed onderwijzer, wel vlug van hoofd, maar minder geschikt, bijv. hij stapt 's Zondags op de fels als anderen ter Kerk. gaan. Beiden zijn gehuwds Paulusse wordt uiteindelijk benoemd en de raad van Renesse zal inderdaad nog mer ken dat hij 'vlug van hoofd' is, en iemand die zich niet de wet laat voorschrijven. Paulusse op een schoolfoto van zijn klas in Renesse 1927 Naar Renesse Tegen 1 december 1916 kwam Paulusse met zijn vrouw naar Renesse, waar ze de dienstwoning voor de hoofdonderwijzer betrokken, tegenover de kerk. De school was tegen de kerk gebouwd, dat scheelde een muur. Sinds kort was er een nieuw schoolgebouw.1 Al vrij snel werden in het huis van Paulusse, wijk A nr. 50, enkele kinderen geboren: Cornelia Maria C*3 april 1917), Dignus Pieter ("30 sept. 1918) en Pieter Johannes (*13 jan. 1922). Vanzelfsprekend heeft Paulusse als hoofd van de openbare school, de enige school in het dorp, veel contact met leden van het college van Burgemeester Wethouders (verder: B W). Aanvankelijk zijn er weinig sporen waaruit men over de verhouding iets zou kunnen afleiden. Paulusse's jaarwedde wordt aangepast. Hij stuurt een dankbrief. Paulusse wordt in mei 1918 benoemd tot 2e ambtenaar van de burgelijke stand.5 Ook wijst een raadslid op de toestand van de schutting bij Paulusse's woning en op 'de slakkenplaag in eene kamer dier wooning'. In dat jaar echter zien we hem - niet als enige overigens - bezwaar aantekenen tegen de zogenaamde 'hoofdelijke omslag', de gemeentelijke belasting. In de collegeverga dering van 24 december 1918 komt al een steviger probleem aan de orde: 46

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 48