mms op Öurp advertentie-contract of iels anders aan, maar iets, iels, iets Want, alle dichterlike theorieën ten spyt, kan men de mensheid alleen gevoelig treffen in de beurs, en dat is per slot van rekening ook een grote zegen. Maar ik eindig met dit machteloos verweer, en wacht betere tyden (wanneer kom je naar Renesse???) bye, bye, een stevige hand van je Leo Op grond van deze brief aan Greshoff kunnen we Van Breen terugvinden in kle derdracht bij een van zijn dialectstukken in Ons Zeeland, samen met 'Vrouwe van 't Hof'.a VRIJDAG 3 MAART 1.933 um oiis te verfottcgraefeeren dan slae ik 't spul op je rik kepot, dae En ze zette zukkc kcrdoesoogen op, dfi'k benauwd wier, mac zó'u fottegraef is nooit benauwd, weel je, en ie klopte 'enr op d'r rik, en 'unt zeetoe, toe, dae bin jie een vee Ie goed wmif voe. Afijn, zeil '11, noe za'k je is gauw wat vertelle. ik dae strak een foto genome, van buten deur de rae- inen Vene eu^ jie zat ^je brief krantc, en je vrouwe uk. Neeut gilde de vrouwe be duusd, en ze stak allebeie d'r ermen in de Inch! van de schrik. wazzc, en dat 'n glad gin folo van m'ngcmaekt afijn, loen was 't 'bcurd. Ja, vrouwe, Zee de vint, jie mot er ok op. Mac de vrouwe riep nooit van z'n leven, ik bin glad nie opgereed Mae ja, daer 'ielp ok ti niks an, en 'eur wig om d'r eige op te reejen. Afijn, ze kwam terug, en toen begus de fottegraef zó wat an ons 1e Sjoerrelen, wan ik most schrieve. en de vrouwe most nae m'n Ja, 'oor is 'ier, ik kieke nooit nae z'n t'n die diengen scbrieft, zee 'eur, rnae dat gaf nie. Ie zette z'n toestel gereed, en toen a 't klaer was, riep t'n tegen de vrouwe noe mö je nie stae laelie, wan 'ecl de waereid weel wódeur die brieven, dó jie zó'n kwaed wiiuf bin, en noe mó je ok kwned kieke, En verentig, ze keek zó zwart as de nacht, en net op dat oogenblik drukte de man af. Mae toen 'I 'ebeord was, toen kreeg t'n wat 't ooren, dat kan "k je wc vertelle. En ik stieng d'r mie be- schaemde kaeken bie, wan je begriep wé. dó Pier alles op z'n dek kreeg. Afijn, toen mos t'r nog een toto buten, mae toen liep de vrouwe net op 't eigeste oogenblik vort, wan ze dee 't nie mi, en ik :'i ze nog nooit zovce kwaed gezien, en de fottegraef gieng d'r mac gauw vandeur, mae om 't 'oekje van de dcure riep t'n nog as ik toch zó hi wmif 'ad, Pier, dan wisl ik wi wat ik dcc, mae meer kust ik nie verstae, maer ik weet toch wè wat 'n zou doe, net as ik niks i allee, de groefenisse, PIER VAN 'T HOF. Piervan i Hof (Leo van Breen) afgebeeld bij zijn dialed verbalen in DeZeeuwsche editie van Groot-Rotterdam (doorgaans eveneens aangeduid als Om Zeeland, waarmee bel blad fuseerde). Eerste badcourant In maart 1933 begint Van Breen aan Greshoff te schrijven dat hij gedurende een periode van ten minste zes weken in september naar Brussel wil komen, als een soort secretaris. Het is een dekmantel. De ware reden is dat Van Breen - de vre desactivist - voor herhalingsoefeningen in militaire dienst moet en hij op deze manier vrijstelling wil krijgen: 68

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 70