Anthony Josephus Wansink, echtgenote Juliana Maria Bernardina Gieseke, met kinderen (foto's ca. 1860part, coll.) Werken in de woonplaats Een jaar voor het overlijden van Zierikzeeënaar Johannes B. Wansink, een van de laatsten van de Zierikzeese tak van het geslacht Wansink, bracht ik een bezoek aan deze 'oom Johan'. Hij bezat schilderijen van de hand van Anthony Josephus, die een broer van zijn grootvader was! Oom Wansink vertelde dat het schilderij dat in zijn woning naast de schouw hing, vermoedelijk het interieur voorstelde van woonhuis annex koperslagerij De Haene. Aan de achterkant was op een etiket de naam van de schilder en een jaartal vermeld. Tevens wees hij nog een ander werk aan, dat ik me uit mijn jeugd kon herinne ren, voorstellend een markante 'Petruskop14. Ik had lang geleden over dit werk gefantaseerd dat het misschien wel eens een Rembrandt1 zou kunnen zijn! Oom vertelde over Anthony J., dat hij zijn kunste naarsopleiding aan 'de academie' in Antwerpen had gevolgd, en dat er nog iets van hem 'ergens in een museum' moest hangen. Ook moest er nog een zeegezicht van zijn hand zijn. En op zolder lagen nog twee schilderijen Het hele gesprek over dit onderwerp duurde hooguit vijf minuten. En jammer genoeg nu, stelde ik toen geen vragen. Na oom Wansinks dood, ongeveer een jaar later, bleek het schilderij dat naast de schoorsteen had gehangen, verdwenen te zijn. De twee werken van de zolder - in het begin van mijn bijdrage als de reden van het onderzoek aangeduid - werden mij aangeboden. Na enige aarzeling heb ik deze aanvaard. Vermoedelijk een vertrek in het huis De Haene (Anthony Josephus Wansink; olieverf op doek; part, coll.) Zierikzees onderzoek Voor een belangrijk deel van de gegevens over het leven van Anthony Josephus moest ik naar het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland in Zierikzee. Archivaris H, Uil daar, was zeer geïnteresseerd in het werk van de hem onbekende schilder. Bij het zien van de kleurenprints van de crayoninterieurs en de 'Petruskop' reageerde hij enthousiast. De archivaris was van mening dat de twee interieurs 9

Stad en lande | 2006 | | pagina 11