Ideler, gaf me een stamboom die ook informatie over schilder Wansink vermeldt. Verder maakte Ben me attent op neef dermatoloog Fons Ideler, werkzaam in een ziekenhuis in Eindhoven. Contact met deze zorgde voor een grote verrassing. Want bij een bezoek bleek dat enkele van de veertien kinderen Ideler waren overeengekomen, ervoor zorg te dragen dat een deel van grootvaders schil derwerken in familiebezit zou blijven. Fons had van zijn vader vier prachtige schilder stukken in bezit gekregen en tevens vele familie foto's en bidprentjes van de Wansinks. Hij had een oude foto van de schilders moeder Catharina Boogaard en van een broer en zuster, zijn vrouw Juliana M. B. Gieseke en kinderen George en Catharina. De schilderstukken zijn olieverf op doek. Twee interieurs laten duidelijke overeenkomsten zien met de twee eerder genoemde crayonteke ningen. In de tekeningen zouden twee van zijn broers geportretteerd kunnen zijn. De olieverf- werken tonen wellicht leden van zijn gezin. Op het ene werk valt mogelijk Julia als jonge vrouw te zien, met een kind in een rotan wiegje. Op het andere een oude heer en twee kinderen: de schil ders vader Johannes Jacobus met kinderen George en Catharina? Op de afbeeldingen komen ook honden, een poes en een vogel in een kooi voor. Verder was er bij Fons Ideler een stilleven met fluit, muziekblad, inktpot met veer, zandloper en boeken met leesbare rugtekst. Het muziekblad is 'ontcijferd' als een sonate voor fluit en hobo of voor een van deze instrumenten van componist Georg Philipp Telemann of Jean-Baptiste Loeillet. Het vierde schilderij was een portret van Anthony J. zelf met schilderspalet in de hand, gemaakt door de genoemde kunstschilder Joseph Dinnewet. Waar schijnlijk was dit gemaakt bij het beëindigen van zijn studie, in 1847, aan de Antwerpse Academie. Fons Ideler vertelde dat bij een tante in West- Brabant ook mooie schilderstukken hingen. Zij beschikte eveneens over veel informatie over de schilder en zijn familie. En dat bleek ook wel tij dens het gezellige bezoek dat ik korte tijd later bracht aan deze mevrouw Ideler-Jansen. Deze dame is de trotse bezitster van onder meer drie landschappen (olieverf op paneel). Ze stellen de lente, herfst en winter voor. Het ontbrekende zomertafereel was door een 'broer Ideler' ver kocht. Dit werk blijkt het schilderij te betreffen dat in 1976 in Bern op de kunstveiling is terechtgeko men; te zien op de eerdergenoemde foto van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie. De jaargetijden hebben alle vier dezelfde maat en zijn in 1842 vervaardigd (dus nog vóór zijn oplei ding in Antwerpen!). Ook was er een werkje van een koperpoetsertje (olieverf op doek). Dit zou in vergelijking met foto's die mevrouw Ideler er vele heeft, de enige zus van Anthony kunnen zijn: Catharina Elisabeth (van Welij-) Wansink. Er was ook nog een stilleven geweest, maar dat was dusdanig gehavend dat het was weggedaan. Verder was ze in het bezit van een mooie zilveren penning in een houten doosje, die op 4 juli 1842 door de Teeken- Akademie van Zierikzee aan Anthony Josephus was uitgereikt. Het tafelzilver dat zijn vrouw als bruidsschat had meegekregen, was bij haar bewaard gebleven. Bij haar huwelijk met Anthony moet Julia veel zilverwerk meegebracht hebben, wat later voor een groot deel weer verkocht is, want in het grote gezin van Catharina moesten veel mondjes gevoed worden! Opmerkelijk is dat de reeds genoemde Petruskop' die ik als kind al bij mijn grootouders Wansink in De Haene had zien hangen, door mevrouw Ideler werd herkend als een van de schilderijen uit haar ouderlijk huis. Overigens is dit werk na een twee de bezoek aan de Academie voor Schone Kunsten - voor het maken van foto's van Anthony's werk plek' - door de archivaris beschouwd als een stu dieopdracht. Het zou een afbeelding van Socrates zijn. Waarschijnlijk heeft Wansink hiermee de prijs behaald die een van de jaarboeken van de Academie vermeldt. Kwast neergelegd Huis- en kunstschilder Anthony Josephus Wansink stierf, 68 jaar oud, in zijn woonplaats Zierikzee op 2 december 1885, een jaar na de dood van zijn vrouw Julia. Zijn nalatenschap bevatte een behoorlijk batig saldo en hij kon worden begraven op de katholieke begraafplaats in Zierikzee, in een eigen graf van de tweede rang. In dit graf zijn vele 'geheimen' meegenomen, waarvan een aantal door het onderzoek toch weer aan het licht geko men is. Hopelijk zal de toekomst nog meer stukjes van de kleurrijke Wansinkpuzzel prijsgeven! L. S. van Duren-Wansink 11

Stad en lande | 2006 | | pagina 13