Klederdrachten Marietje loopt zelf met presentaties en hoogtijdagen regelmatig in Arnemuidense dracht, want met de Bruse dracht lopen er al zoveel. Maar ze heeft er meer: in de eethoek staat een volledig aangeklede pop in de dracht van Bunschoten-Spakenburg. Ze komen vaak in die buurt en het is een mooie dracht. Hij hoort bij haar eigen collectie, die behoorlijk uitgebreid is. Ook kleedde ze pas een kleine pop aan als een echt Bruinisser jongetje. Hij draagt een klepbroek en een originele visserstrui. De pop mag binnenkort een tijdje in het museum staan. Van top tot teen in daagse dracht was ze ook tijdens de manifestatie 'Sail Amsterdam'. Daar kan niet ieder een aan meedoen. Er geven zich veel te veel deel nemers op en daarom vindt er een selectie plaats. Marietje en Wout werden uitgekozen. Samen voeren ze mee met hun ruim honderd jaar oude IJsselaak, een zandscheepje. Het draagt de naam 'De Cleene Mossel'. Ze bootsten de oude sfeer zo goed mogelijk na. Wout droeg natuurlijk ook werkkleding, klompen aan en een hoed op zijn hoofd. De waslijn hing vol ouderwets ondergoed, waaronder ook een 'open welie'. Ze sliepen aan boord in de bedstee. De vlag van Bruinisse hing in top en het opduwertje achter de boot. Eerst keek het publiek aan de wal even vreemd, maar ze wer den al snel enthousiast. Ze begonnen te klappen en te lachen, geweldig gewoon. Even voelden Marietje en Wout zich net 'Pavarotti and Friends'. Jammer dat het maar een maal in de vijfjaar is. Op de barricaden Een tijdje geleden hoorde Marietje Dijkstra de Zeeuwse gedeputeerde Harry van Waveren op de radio. Hij had het erover dat er in Zeeland veel te veel kleine musea zijn. Centralisatie zou een goede zaak zijn. Eén visserijmuseum in de provincie, één plek waar je alle klederdrachten kunt zien, enzo voort. Dat schoot Marietje in het verkeerde keelgat. Woest was ze. In het programma 'Zegt u het maar', greep ze haar kans om haar hart te luchten. 'Waarom moet alles veranderen? We hebben het met veel moeite opgebouwd. Nu het op de rails staat moet er zo nodig gesleuteld worden aan het concept. Wat is er mis met een plaatselijk museum? Het kost de gemeenschap niet bijzonder veel geld. En willen de toeristen op Schouwen-Duiveland niet in eerste instantie in de buurt rondkijken? Zijn ze in Bruinisse en lopen ze door de Oudestraat, dan zien ze daar een leuk nostalgisch pandje, dat ook nog te bezichtigen is. Naast dit vroegere woonhuis kun je alles aan de weet komen over de visserij vroeger. Waar kun je gemakkelijker en leuker een geschiede nisles krijgen? Vooral de wat ouderen herkennen zoveel van vroeger. Hoe hard het leven was. Voor werpen die in hun jeugd heel gewoon waren, en die ze al lang kwijt zijn, komen ze hier tegen en dat vin den ze ge-wel-dig! Het hele plaatje, de sfeer spreekt hen ontzettend aan. Het verschil in de klederdracht per plaats was groot, dat moet toch bekend blijven? En bij het Visserijmuseum gaat het net zo. Ademloos luisteren de mensen naar de verhalen over de vis vangst vroeger. Het vakmanschap en het avontuur op zee spreekt erg aan. Eric Rotte, de presentator, zei: 'Nou, u bent wel boos, hé?' Dat was ik ook, maar ook was ik blij mijn mening te kunnen uiten. En wat dacht je dat er gebeurde? Tien minuten later ging de telefoon. Harry van Waveren aan de lijn. Hij had geluisterd en wilde zelf even met me praten. Hoewel ik eerst nog steeds kwaad was, hebben we toch wel een goed gesprek gehad. Of het zal helpen zal de toekomst leren. Ik houd hem in de gaten! Je kunt in het dorp merken dat de musea hier be staansrecht hebben. Ze worden echt breed gedragen door de bevolking. We krijgen bijvoorbeeld veel schenkingen en giften bij overlijdens. Ongeveer 35 inwoners besteden een groot deel van hun vrije tijd aan deze hobby. Samen maken we het mooi en interessant, leder heeft zo zijn specialiteiten. De een kan niet zonder de ander. Een klein detail kan soms een groot verschil maken. Als er in de keuken bijvoorbeeld vlees staat te sudderen of peertjes te stoven op een petroleumstelletje, geeft de geur een extra toegevoegde waarde aan het geheel. Geuren roepen vaak herinneringen op aan vroeger. Dat zoiets niet mag, in verband met de eisen van de brandweer bijvoorbeeld, is heel jammer. Er zullen altijd mensen blijven die interesse hebben voor het verleden. Ik zie de toekomst voor de Bruinisser Musea in de huidige vorm heel positief in.' Marietje Dijkstra - de Koning, een waardige ver tegenwoordigster van 'de republiek Bru'. Bronnen geschiedenis musea - S. A. Jumelet: Bruinisse in de loop der eeuwen 1467-1984, Bruinisse 1985. - Ad Verschoor, voorzitter van de Stichting Musea Bruinisse. 16

Stad en lande | 2006 | | pagina 18