De weduwe Wansink-Boogaard, genoemde ver huurster, bewoonde in Bohls geboortejaar met haar vijf kinderen vermeld buurpand aan de kant van de Poststraat. Een van de zonen Wansink, Anthony Josephus, een begenadigd beoefenaar van de teken- en schilderkunst, portretteerde bedoelde Zierikzeese pastoor, Cornelis Stolk, ter gelegenheid van het bereiken van het vijftigste levensjaar, kort voor diens vertrek uit Zierikzee. Dit olieverfportret (zie hierbij) bevindt zich nog op de plaats van het huis dat hem tot pastorie had gediend; in de herbouwde, twintigste-eeuwse pastoorswoning aan de Oude Haven. Pastoor Cornelis Stolk was in het dorp Kethel bij Schiedam op 28 januari 1799 geboren en werd op 25-jarige leeftijd tot priester gewijd. Vervolgens verbleef hij als kapelaan in Sassenheim. De eerste parochie die hij als pastoor bediende, was de parochie Onze-Lieve-Vrouwe-Hemelvaart van Middelharnis en Sommelsdijk. Zijn tweede parochie werd de Zierikzeese parochie Sint Willibrordus, waar hij zoals gezegd vanaf september 1836 pas toor was. Bohl beschrijft de wetenschappelijk geïnteresseerde pastoor als een persoon met een zachtmoedige natuur, "onvermoeid voor Gods eer en 's menschen welzijn", kwaliteiten die overeen stemmen met de beschrijving van de persoon van Francis de Sales (1567-1622), een in de zeventiende eeuw heilig verklaarde uit Frankrijk afkomstige bisschop. Pastoor Stolk had enkele van de boeken van de kerkvader uit het Frans in het Nederlands vertaald, om ze voor een grotere groep belang stellenden toegankelijk te maken. In het midden van de negentiende eeuw verscheen bij een Bossche uitgever van Stolks hand het Honderd tal uitgezochte geestelijke brieven van den H. Franciscus de Sales waaraan hij al in de Zierikzeese ambtsperiode zal hebben gewerkt. Na deze tijdsspanne verschenen van Stolk verschillen de godsdienstige boeken, waaronder een voor kinderen. De voorganger in het bedehuis aan de Hoge Molenstraat verruilde de Willibrordus- parochie in het begin van 1849 voor de kleinere parochie Sint Petrus en Paulus van Leidschendam en Veur, trouw gevolgd door zijn dienstbodes Maria Geertruida en Wilhelmina. Op 15 mei 1874 stierf Cornelis Stolk op 75-jarige leeftijd. Hij werd drie dagen later begraven in het gehucht Veur, op het Agathabergje, een waardevolle plaats voor de devote katholiek. Hij vertelt hierover in de bijdrage 'Het Sinte Aagtebergje onder Veur' die precies in zijn sterfjaar verscheen, dat hij in zijn jeugd had ge weten van personen die 's nachts vanuit Schiedam en Delft in groepjes biddend naar de heuvel trokken. SdH thans verbonden met het achterhuis van De Haene, Poststraat 4 (kap is afgebroken) Voornaamste geraadpleegde bronnen - Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, bevol kingsregister stad en gemeente Zierikzee 1831- 1843 en 1844-1850. - Kadastrale atlas van Zeeland 1832. Zierikzee (serie Schouwen-Duiveland) II, Middelburg 1995. - P. C. Molhuysen e.a. (red.). NieuwNederlandsch Biographisch Woordenboek, VII (Leiden 1927) (kol. 160-161) en X (ibidem 1937) (kol. 983). - Joan Bohl, Canzonen, Amsterdam 1885 (pag. 346). - F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen Middelburg 1890. - C. Stolk, 'Het Sinte Aagtebergje onder Veur', in: Bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom van Haarlem 2 (1874) pag. 66-73. - www.dbnl.org (juni 2006). - www.koninklijkebibliotheek.nl (idem) 26

Stad en lande | 2006 | | pagina 28