en had, zoals altijd, een opkamer met een klein raam, rechts van de voordeur te zien. De geteerde voorgevel was gewoon, onder andere om groene aanslag door vocht en weinig zon te voorkomen. Willem van den Berge kocht in 1907 van Cees Landegent en Lena Bakker huis, schuur c.a. voor 900 gulden. De Landegents zelf gingen rentenie ren in hun voormalige zomerhuis, tien meter ver derop, dat toen vergroot werd (dit gebouwtje staat links buiten beeld). Hun zoon Jan Landegent was in 1905 al naar Noord-Amerika vertrokken, waar zijn nakomelingen nog in lowa wonen. Op het tegenwoordige landbouwbedrijf van de familie J. C. den Boer, als opvolgers van hun oom C. van de Panne, is de situatie nog te reconstru eren. Immers, in 1948 werd de zeventiende-eeuwse woning door M. Kwant gesloopt en herbouwd, alleen nu drie meter smaller! Tijdens deze herbouw woonde de familie Kwant-Dambruin tijdelijk in het wagenhuis, dat nu nog achter op het erf staat. Daar werd één van hun dochters geboren. De Kwants met buurman N. van den Bos ontsnapten in 1944 ternauwernood aan de dood toen ze door de Duitse bezetters opgepakt werden, nadat ze Amerikaanse piloten onderdak hadden verschaft. De houten schuur op de foto, die later stenen muren zou krijgen, is intussen afgebroken maar deels als ver lengd woonhuis, met elf meter breedte, nog te zien. Foto novembernummer 2005 (nummer 114): Een petroleumventer met zijn handkar in Zierikzee omstreeks 1975 (fotoJ. D. C. Berrevoets in Collectie Jan Bruijns, Zeeuws Documentatiecentrum) Er is intussen meer bekend geworden over het plaatje van "Wie is dat noe?" in nummer 114, met een petroleumventer te zien, die met wat gezel schap voor de gevel van de voormalige 'Cornelia- stichting' staat. Mevrouw B. van de Stadt uit Burgh- Haamstede reageerde, en vertelde de redactie het volgende: "De foto werd gemaakt in het voorjaar van 1978, tijdens een vossenjacht, georganiseerd vanwege het veertigjarig bestaan van de school voor L.H.N.O en M.H.N.O. 'Prinses Juliana' aan het Jannewekken. Alle docenten waren verkleed als vos. Conciërge M. Moerland speelde een petroleum venter. Het was een erg leuke dag". De man bij de trap lijkt een bewoner van de 'Cornelia1. (De schrijver van de tekst bij de Haamsteedse foto, Wim de Vrieze te Burgh-Haamstede, kon 35 jaar geleden van Jan van den Berge, toen woonachtig aan de Dapperweg in Haamstede, deze afbeelding laten kopiëren) 4

Stad en lande | 2006 | | pagina 6