IN MEMORIAM DR. C. M. VAN HOORN (1909-2006) dr. C. M. van Hoorn (foto J. D. C. Berrevoets, coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee) Op 10 juni 2006 overleed dokter Van Hoorn, want zo kenden de Zierikzeeënaars en vele anderen hem. Carel Maaijo werd op 10 februari 1909 geboren op de boerderij Westerhorn bij Hornhuizen in Groningen. Zijn vader was landbouwer in hart en nieren en maakte zich op bestuurlijk terrein verdienstelijk. Zijn moeder was vriendelijk en hulp vaardig. Na de tweemansschool in Vierhuizen volgden twee jaar MULO in Ulrum en vijf jaar Hogere Burgerschool in Groningen. Het waren onbezorgde jaren met uitstapjes tijdens de vakantie naar Schiermonnikoog. Van 1927-1936 studeerde Carel van Hoorn medi cijnen in Groningen. Hij nam er deel aan het stu dentenleven en speelde, tot groot vermaak van de toeschouwers, in een optocht de toen pasgeboren 100.000ste stadsburger in een bakermat en grote kinderwagen, zwaaiend met een zuigfles. Na zijn doctoraal examen was Carel van Hoorn co-assis- tent in Tilburg. Op 6 februari 1936 slaagde hij voor het artsexamen. Op diverse plaatsen nam hij waar en bekwaamde zich verder in zijn vak. Een briefje in de ziekenhuispoort - er werd een praktijk aangeboden - bracht hem eind december 1937 in Zierikzee. De keus was een beslissende. Hij zou er niet meer weggaan. In de Tweede Wereldoorlog ontmoette hij zijn Janny de Ronde, de dochter van een landbouwer uit Sint Philips- land. Op het eind van de oorlog moest hij verplicht evacueren. In juni 1945 keerden Carel en Janny van Hoorn weer terug in hun uitgewoond huis met gebarsten ramen. Zij kregen drie kinderen. De oudste was ernstig spastisch en stierf in 1955, een dieptepunt in het gezinsleven. Dokter Van Hoorn was een arts, die steeds klaar stond voor zijn patiënten. Menige Zierikzeeënaar bracht hij ter wereld. Nieuwe vindingen, waarover hij las in de vakliteratuur, wist hij met succes toe te passen. Voor zijn patiënten had hij een open oor en oog. Maar afstandelijk bleef hij. Een zekere ver legenheid en bescheidenheid maakte dat een open hartig contact eerst na geruime tijd kon ontstaan. De meest bewogen periode in de loopbaan van dokter Van Hoorn was die van de watersnood ramp 1953. Hij maakte zich onder meer verdienste lijk in het Rode Kruis. In 1972 openbaarden zich de eerste verschijnselen van een loopstoornis, die ook bij zijn broer en een oom voorkwam. Het leidde ertoe dat hij de praktijk verkocht en verhuisde naar een bungalow. Janny spoorde haar man aan zich te werpen op zijn tweede passie: de geschiedenis van de ge neeskunst. Hij specialiseerde zich daarin en publi ceerde over de achttiende-eeuwse geneesheer Job Baster, die voor hem had gewoond in het dokters huis aan het Havenpark. De speurzin leidde ertoe dat Van Hoorn zich zette aan een promotieonder zoek. De beroemste medicus van Zierikzee, Levinus Lemnius (1505-1568), was het onderwerp. Zijn nog altijd goed leesbare dissertatie is met veel invoelingsvermogen geschreven en getuigt van een erudiete blik op de stof. Op 28 april 1978 promoveerde hij, cum laude, aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Daarna volgden studies over alle beoefenaren van de medische geneeskunst: de doktoren, de chirur gijns, de apothekers en de vroedvrouwen. Het 5

Stad en lande | 2006 | | pagina 7