Dobiaschofsky te Bern. Ik heb dit veilinghuis be naderd, en kreeg een kopie van de bladzijde uit desbetreffende veilingcatalogus. In vergelijking met de andere stukken op deze pagina, blijkt voor het werk een hoog bedrag te zijn gevraagd. Wie was deze artistieke, verre bloedverwant? Het voorhuis van De Haene in Zierikzee, geboortehuis van de schilder (Zeeuws Archief prentbriefkaart ca 1910coll. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen) Huis- en kunstschilder Anthonius (Anthony) Josephus Wansink werd geboren in het middeleeuwse pand De Haene of Tempeliershuis tussen de Meelstraat en de Poststraat op 19 juli 1817, als derde zoon van de geboren Bosschenaar Johannes Jacobus2 en Catharina Boogaard (Boogaert). Zijn ouders kre gen vijf zonen en een dochter. Vader Wansink oefende zijn beroep van koperslagersbaas uit in het gedeelte aan de Poststraatkant, van dit gebouw dat hij in 1810 had verworven. Twee van zijn broers werden ook koperslager in het pand. Anthony J. werd huis- en kunstschilder. Hij is vrij laat, op 27-jarige leeftijd, naar de Aca demie voor Schone Kunsten in Antwerpen gegaan, met de vaardigheden die hij op de Zierikzeese Teeken-Akademie zich had eigen gemaakt. Ook zou hij een deel van zijn vaardigheden van zijn vader kunnen hebben geleerd. Vader Johannes Jacobus zou volgens de overlevering ook kunst schilder geweest zijn. Meerdere kunstkenners die de afbeeldingen van de werken van Anthony J. hebben bekeken, waren van mening dat er nog meer van zijn hand moet hebben bestaan. Want de kunstenaar had een geoefende penseelstreek. Hij was zeker geen 'zondagsschilder1! Opvallend is dat sommige van zijn werken over eenkomst vertonen met die van de beroemde landschapsschilder Barend Cornelis Koekkoek (1803-1862) uit Middelburg. Deze kreeg op jeug dige leeftijd al schilderles van vader Johannes Hermanus. Tijdens zijn opleiding aan de Middel burgse Teeken Akademie maakte Koekkoek een voorstelling van een drinkende jonge man ge zeten aan een tafel met een hond aan zijn voeten. Met dezelfde 'ingrediënten' maakte Wansink een krijttekening van een interieur! Nog een overeen komst: Wansinks 'Lente 1842' (waarover later meer) is rechtsonder op een grote kei gesigneerd. In 1850 zette Koekkoek op een bekroond werk dat zich in het Haarlemse Teylers Museum bevindt, op precies dezelfde plaats zijn signatuur. Zouden de twee kunstenaars contact met elkaar gehad heb ben? Van Koekkoek is bekend dat hij zijn vleugels uitsloeg naar een kunstenaarskolonie in Hilver sum, België en ook naar het Duitse Hannover. Mogelijk heeft Anthony J. daar eveneens enige tijd gewoond. Het is een feit dat hij een vrouw uit het koninkrijk Hannover huwde. Volgens de archivaris van de Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen, een van vermelde kunst kenners, vertoonden de vroege krijttekeningen van Anthony J. een duidelijk eigen stijl. De maker moest zeker al vroeg hebben kennisgemaakt met de techniek van het tekenen. Volgens gegevens bij Zeeuws Archief heeft Wansink aanspraak gemaakt op de titel van 'meester schilder'. Uit ijdelheid wellicht, want deze moest toen worden gekocht! En dat hij zich liet portret teren door de Belgische schilder Joseph Dinnewet (ca. 1840-1889), die vele aanzienlijke personen heeft vereeuwigd, zou ook iets over zijn ambitie kunnen zeggen. Zierikzeo Het huis der Tempelieren uit het begin der 15e eeuw 7

Stad en lande | 2006 | | pagina 9