76 FOURAGEREN t. Figuur 5. Gedeelte van een aktiviteitsprotocol van een groep Kleine Zwanen fourage- rend op een bietenakker bij Ouwerkerk op 21 december 1976 zwanen die op een bietenakker fourageerde ten oosten van het gemaal van Ouwerkerk. In figuur 5 zijn hiervan enige resultaten weergegeven. Direct na het arriveren op het fourageerterrein eten vrijwel alle zwanen. Na één a twee uur is het percentage fouragerende zwanen op een dieptepunt, doch het bedraagt dan altijd nog zo'n 50%. Hierna stijgt het geleidelijk tot dat vlak voor het vertrek naar de slaapplaats weer vrijwel alle dieren fourage- ren. Een opvallende opleving in de fourageeraktiviteit valt te bespeuren tus sen 12.00 en 13.00 uur. Het beeld van de slapende zwanen geeft een hieraan min of meer tegengesteld patroon te zien (fig. 5). Om te weten of er verschil bestond in fourageergedrag tussen Kleine Zwanen die op grasland foura- geerden en hun soortgenoten die op bietenakkers fourageerden werden ook op grasland op Walcheren protocollen gemaakt. Onderstaand worden gemiddelden over een gehele dag met elkaar vergele ken. Gedrag Grasland Walcheren Bieten Duiveland eten 67,2% 65,0% poetsen 8,5% 9,6% slapen 8,9% 15,0% waken 6,0% 1,7% overige 9,4% 8,7% Het blijkt dat zowel op grasland als op bieten de zwanen op een dag onge veer evenveel tijd aan fourageren besteden. Op de bieten wordt echter veel geslapen en weinig gewaakt, terwijl dit op het grasland omgekeerd is. Op het grasland bleek de opgenomen hoeveelheid voedsel (aantal happen per minuut) parallel te lopen met het fourageerpercentage. Dus wanneer er veel

Sterna | 1980 | | pagina 76