In de periode Boot verbreedt de Vogelwacht haar doelstellingen en heet vanaf 1970 Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Be langrijkste actie is zonder meer het verzet tegen het verlengen van de Dammenweg N 57 door het natuurgebied Schelphoek. De argu menten, verwoord in een speciale Sterna, zijn overtuigend voor de beslissers. Ook later zal het tracé van deze Dammenweg weer ter dis cussie komen. De Vogelwacht verklaart zich in 1990 tegen een doorsnijding van het open pol derland ten zuiden van Haamstede. Het meer aan de weg timmeren wordt goed ondersteund door de Sterna. Het streekplan Schouwen- Duiveland uit 1970 opent de mogelijkheid voor de Vogelwacht via inspraak invloed uit te oefenen ten gunste van natuur en landschap. Nico Lysen (in het midden, op de rug gezien) geeft uitleg in het dennenbos. Rechts met alpinopet J.PC. Boot. vooraan met kijker RM. van Dalsen en links met lassen J. Viergever. Foto: ca. 1964. Jan Pieter Cornelis Boot (1906-1983) Jan Boot was fruitteler in Haamstede (zijn huis Oase stond aan het eind van het Duinwegje te Burgh). Zijn boomgaard lag in Boeijesbos. Aanvankelijk was dit echt een (elzen)bos, maar begin 20ste eeuw was het geschikt gemaakt voorfruitteelt en na 1975 zou het een nieuwe functie als villawijk krijgen. Er waren veel leden van defamilie Boot in Burgh en Haamstede, vandaar dat Boot door de telefoon altijd voluit Jépécé Boot zei en hij ook in de wandeling al tijd voluit J.P.C. Boot werd genoemd. Jan Boot had op de middelbare school in Zierikzee geze ten, hij moest daar toen door de slechte verbin ding op kamers wonen! In 1924 deed hij exa men HBS-B, hij heeft nog les gehad van J. Vijverberg. Jan Boot had wetenschappelijke interesse en dat bracht hem in contact met deskundigen uit Wageningen. Hij werkte samen met de entomoloog Boer Leffef en in zijn boomgaard kampeerden regelmatig biolo gen, bijvoorbeeld in het biologen-werkkamp van het RIVON in 1960 onder leiding van West- hoff, Van Leeuwen en Mörzer Bruijns. Lang had Boot contact met de Rotterdamse bioloog drs. Jaap Mennema en samen verkenden ze de flora van Schouwen. Je kon Jan Boot ook altijd vragen over de natuur van vroeger stellen en dat leverde na enige weken steeds een uitvoe rige brief op. In zijn artikelen heeft hij veel oude gegevens vastgelegd. J.RC. Boot was onder meer 12 jaar voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie. In een tijd dat veel van z'n collega's nog volop de insecten doodspo ten, had Boot al kennis van biologische bestrij ding en oog voor vogels als de Kramsvogel die zijn collega's wilden bestrijden. In de economisch moeilijke crisisjaren hadden Janna Boot- Kloet Overbeeke en Jan Boot voor een politieke partij gekozen die verbetering be loofde. In 1941 werd hij lid van de Nationaal- Socialistische Beweging. Deze keuze die Jan Boot later dom noemde, leidde ertoe dat hij NSB-burgemeester werd van Haamstede en Burgh (1943-1945) en waarnemend burge meester van Renesse, Noordwelle en Seroos- kerke (1944-1945). Hij deed dit om toch nog wat voor de bevolking te kunnen betekenen, hun lot draaglijkerte maken. Hij was aan- 15

Sterna | 1999 | | pagina 15