HET BIJGELOOF VAN RINGRIJDERS Tot aan het eind van de 19e eeuw was het geloof in heksen, tovenaars en boze geesten op het platteland van Walcheren nog groot. Aan de hand van twee voorbeelden hoop ik u duidelijk te maken dat ringrijders daar geen uitzondering op maakten. Ook ringrijders moeten gedacht hebben: "zonder geluk vaart (lees: steekt) niemand wel!". En om dat geluk een handje te helpen, kochten ze een poeder. Die poeder droegen ze als een amulet (een voorwerp tegen ongeluk) bij zich. Het poeder had de naam "Pulvis Vitriolum adulbedinum culunatum". Bij navraag bleek dat hiermee wordt bedoeld "Pulvis sympatheticus" oftewel "Poeder van sympathie". In de Wete no. 2, april 1994 heb ik hierover ook geschreven. De Middelburgse apotheker J. J. van der Harst, die op de Pottenmarkt zijn apotheek had, verkocht het poeder aan ringrijders. Hij schreef aan dr. J.C. de Man (1818-1909), die in 1859/ 1860 een onderzoek deed naar het Zeeuwse bijgeloof: "Onderscheiden jaren aan den ande ren heb ik aan liefhebbers ten plattelande voor het ringsteken, Pulvis Vitrolum adulbedinum culunatum afgeleverd, om daarmede geamulet- teerd te eerder den prijs te halen, of het hun ooit gevallen is, niet door het poeder, heb ik niet gevraagd". Ringrijders waren ervan overtuigd dat de duivel en zijn helpers in staat waren ringen groter of kleiner te maken. "Het groter maken" was voor de rijder geen probleem, maar wel "het kleiner maken". Natuurlijk zorgden de demonen er voor dat deze betovering voor de toeschouwers niet te zien was. Alleen de rijder die mis stak, had het gevoel dat de ring door helse machten kleiner gemaakt werd. Of de ringrijder toen ook al zong: ,,'t Is mis, 't is mis, as ofter gin gat in is", is me niet bekend. Het probleem werd opgelost door de ringen van zilver te maken. In die tijd was men van mening dat zilver een metaal was dat de duivel en zijn helpers niet konden betoveren. De Middelburgse firma Hackenberg, waar men de prijzen kocht, gaf de zilveren ringen te leen. Met de kleine ringen werden de gekochte prijzen en met de grote ringen de gekregen prijzen afgereden. Toen omstreeks de eeuwwiseling het bijgeloof Ringrijden 14

de Wete | 1994 | | pagina 16