DE WETE WEET 'T zwaar zijn geweest. Dit geldt niet alleen voor het laden en lossen van de biervaten, maar evenzeer voor de landbouwprodukten en de vele andere goederen die hier werden af- en aangevoerd. Havenwerkers moeten altijd heel sterk geweest zijn. Zo lijkt het mij dat het niet alleen hopeloos vechten was tegen de Bierkaai, maar dat dit evenzeer gold voor de andere kaaien. "Vechten tegen de Bierkaai" is ook de titel van een boek van de auteur L. W. de Bree. De man die zo treffend de sociale en historische sfeer van Middelburg rond de eeuwwisseling wist weer te geven. De Bierkaai vormt nu samen met de Londense- kaai de binnenhaven. Deze ligt tussen de Ko- ningsbrug en de Bellinkbrug. Omdat de laatste beweegbaar is, kan deze haven nog steeds benut worden voor het afmeren van schepen. De haven wordt niet meer voor handelsschepen gebruikt maar voor woonboten. Enkele erg fraaie exemplaren zien eruit als originele bin nenschepen. Zij completeren op deze wijze het historisch stadsbeeld. Het is goed mijmeren over dit gedeelte van ons heem. F.A. Broeksma Van Dr. J. Schouten te 's-Gravenhage ont vingen we de volgende reaktie. Naar aanleiding van het artikel van de heer F. v.d. Driest over het "poeder van sympathie" (De Wete, 1994, nr. 2, p. 20-23) heb ik opgezocht wat Dr. M.A. van Andel (1878-1941) hier over heeft geschreven. Van Andel, jaren lang huisarts in Gorinchem was een groot kenner van de volksgeneeskunde. Volgens Van Andel was de wondbehandeling met het "poeder van sympathie" aN volgt: de deskundige die deze behandeling toepast draagt een lapje, bestrooid met het poeder en vermengd met bloed of etter uit de wond in zijn broekzak. Het lapje moet namelijk warm blijven! Het is ook mogelijk met het poeder bestrooide verband in lauw water te bewaren. Wel moet dan het water steeds op temperatuur worden gehouden. Legt men al of niet opzettelijk het lapje op een koude plaats, dan merkt de patiënt dit onmid dellijk omdat de wond weer gaat bloeden en opnieuw pijn veroorzaakt. De vraag om welk poeder het gaat wordt door Van Andel beantwoord: het betreft vitriool of te wel ijzersulfaat. De "theorie" waar deze behandeling op berust is dat er een "sympathische" band bestaat tussen de wond en het daaruit afkomstige bloed. Net zo goed als een hond zijn baas op afstand ruikt, net zo goed is het mogelijk een wond op afstand te behandelen! Dat deze wondbehan deling vaak toch succes had komt uiteraard niet door de behandeling "op afstand", maar omdat Digby adviseerde de wond niet af te dekken met pleisters maar "schoon" te houden, waarbij het toepassen van irriterende zalven en/of pleisters vermeden moest worden. Overigens een advies dat ook vandaag de dag nog geldt! - Van Andel, M.A., Volksgeneeskunst in Neder land, 1909, diss. Leiden, p. 361-366. - Van Andel, M.A., Klassieke wondermiddelen, 1928, Gorinchem, p. 208-215. Redaktie 17

de Wete | 1994 | | pagina 19