Ontwerp voor 't huis Leliëndale, 1685 en ornamenten kostten maar geld en werden zodoende vaak achterwege gelaten. Een fraai voorbeeld van een dergelijke eenvou dige zeventiende-eeuwse hofstede is Leliëndale, aan de Noordweg bij Brigdamme. Van dit huis is een tweetal gekleurde ontwerp tekeningen bewaard gebleven, samen met een uitvoerig bestek. Dit draagt het opschrift: "Be- steck ende Conditiën waar naar d'heer Van de Claver van meijninge is te besteden een nieuw Gebouw op de heer sijn Lande tusschen Bree- damme en St. Laurens soo lanck en breet en hoogh alsmen hier onder sal specifisseeren" (l). Het huis bestond uit een kelder, begane grond en een zolder. Op de begane grond waren een "ganck", een "Camer" of "salette" en een "keu- cken"; verder een bedstede en een draaitrap. Dit gebouwtje is typisch voor de in die tijd algemene vroege hofsteden, dat wil zeggen op boerenhuizen geïnspireerde buitenhuizen. Witte muren en balken plafonds vormden de interieurafwerking. Als enige elementen van sier zijn er de beeldjes op de dakkapel, zoals voorgesteld op de tweede ontwerptekening van de voorgevel. Uit het bestek valt op te maken dat men niet teveel geld aan sieraad wilde uitgeven: alles seer geringh en niet kosteleyck alsoo dat kan passeeren voor goet en leverbaar werck". Het huis werd gebouwd in 1686 en werd aan vankelijk slechts omgeven door een boomgaard- je en een moestuin. De bouw vond plaats in opdracht van Johannes van de Claver, kassier van de Wisselbank, en Elisabeth van Paris (2). Hun dochter Elisabeth van de Claver trouwde met Pieter de la Rue, een zeer voornaam Mid delburgs koopman. Niet zij, maar hun jongste zoon Pieter (1695-1770) werd de volgende eige naar van Leliëndale. Nadat zijn moeder vroeg was overleden, werd Pieter junior door zijn grootmoeder Elisabeth van Paris opgevoed. Zij overleed in 1709. Het was mogelijk Pieter de la Rue senior, die tijdens de minderjarigheid van Pieter junior de 23

de Wete | 1994 | | pagina 25