'k 'eleze afgezien van het feit dat laatstgenoemde een verdieping had. 8. Advertentie Middelburgsche Courant 20 februa ri 1771. 9. Rijksarch. Zld., Verz. Radermacher nr. 2. Kas boek D. Radermacher 1763-1777. 10. Rijksarch. Zld., Fam. Arch. Schorer nr. 572. fol... De plattegrond van de tuin is gemaakt m.b.v. de kaart van Hattinga, 1750, en de kadastrale kaart gemeente St. Laurens sectie D (Brigdamme) fol. 1, 1818. Bijlage: Rijksarchief Zeeland, Familiearchief Schorer nr. 595. Boedelbeschrijving van Mr Pieter de la Rue, 1770 (fragment). De opsomming van schilderijen en meubelen zijn hier weggelaten; alleen de lijst van kamers en bijgebouwen wordt hieronder gepubli ceerd. Dit zijn dus slechts de titels van de rubrieken. "Voorts op 't Hof Lelyendaal. In het Heerenhuys In de zijkamer aan de Regterhand In de Coupelkamer In de zijkamer aan de linkerhand In het zijkamertje achter 't voorgaande In de keuken Op de bovenkamer aan de Regterhand Op het bovenkamertje aan de linkerhand Op het soldertje onder 't afdak In den Hoveniers woninge In de schuur In het stal In 't Wagenhuys In de Knegtskamer In de Zomerhuyzen In het Stal op het Boerehof Op het Hof in diverse plaatsen" In de koepelkamer hing hier volgens de inventaris "De Kaart van 't Hof Lelyendale door Hermanus van der Leye". In de schuur en in het wagenhuis werden ramen voor broeibakken, tuinmansgereedschap en wat tobben gevonden. De tobben werden in de zomer buitengezet, met een plant erin. In de tuinhuisjes bevonden zich zes oude stoelen, twee groene hang oortafeltjes en een verguld Cupidobeeldje, dat waar schijnlijk bovenop een van de huisjes hoorde te staan. M. v.d. Broeke In de vorige Wete vroeg ik uw aandacht voor de oorspronkelijke titel van deze boekenrubriek. In de mondelinge en schriftelijke reakties die de Wete mocht ontvangen, kwam naar voren dat reeds velen van u zich afgevraagd hadden waarom zij een Zuidbevelandse (of, volgens sommigen, een Westkapelse) titel droeg. De volgende reaktie (van de heer I. de Buck uit Leerdam) wilde ik u beslist niet onthouden: „Kè heleze: ,,'k 'eleze" wat moet het noe eihluk weze? Kè hedocht en kè hebroed 't Eeste is -zonder twuufel!- hoed. (en of 'n boek hekraekt oort of hepreze zélf maek k 'uut of 'k et za leze)". Mebbe drie boeken vö joe heleze. Met "Stilte over Zeeland" wordt de Goese schilder en graficus Johan Melse weer in herinnering ge bracht. In het Goese museum was deze zomer een tentoonstelling onder dezelfde titel te zien. Johan Melse werd in 1887 geboren in Goes als zoon van een brievenbesteller. Zijn aanleg voor tekenen werd al snel onderkend en hij volgde binnen en buiten Zeeland een aantal praktijkop leidingen tot huisschilder en toneeldecorateur. Hij was o.m. betrokken bij de restauratie van het Panorama Mesdag in Den Haag. Ver volgens probeerde hij in Goes een vakopleiding voor schilders op te zetten maar toen dat mis lukte, besloot hij het toelatingsexamen voor de Academie voor Beeldende Kunsten te Den 27

de Wete | 1994 | | pagina 29