WETENSWAARDIGHEDEN VAN DE REDAKTIE Uit vele publicaties is u ongetwijfeld reeds bekend, dat op 5 november a.s. in verschillende plaatsen op Walcheren de bevrijding van no vember 1944 zal worden herdacht. Onze Kring is daarbij op een bijzondere wijze betrokken. In samenwerking met de Heemkun dige Kring De Bevelanden hebben we ons in 1987 ingezet voor het oprichten en onthullen van een monument ter herinnering aan de Ca nadese gevallenen en (zwaar)-gewonden in de strijd om de Sloedam eind oktober/begin no vember 1944. Om die strijd tot een goed einde te brengen, moesten ook de Schotten er (met een omtrekkende beweging door het Sloe en de Bieleveldpolder) nog aan te pas komen. Tijdens de onthulling van het monument op 31 oktober 1987 vertelde een Canadese oud-strijder mij dat er na de landingen in Normandië nimmer meer zo fel gevochten is als op de Sloedam. Bij de centrale herdenking - een bijeenkomst in de St. Jacobskerk en bij het landingsmonument aan de Commandoweg in Vlissingen - zal H. M. de Koningin aanwezig zijn. Deze bijeenkomsten beginnen resp. 14.00 en 15.30 uur. De eerste is bestemd voor oud strijders en andere genodigden, bij de tweede mag iedereen aanwezig zijn. Voor onze Kring en haar leden is primair van belang de herdenking op de Sloedam. De oud strijders van de Sloedam worden om 08.45 uur ontvangen in "De Arne" in Arnemuiden. Vandaar vertrekken ze per bus naar de Sloe dam, waar ze de andere "medewerkers" aan de ceremonie zullen aantreffen: een erewacht van het Korps Commandotroepen uit Roosendaal, de Johan Willem Frisokapel, een Canadese militaire brassband, een zevental pipers en drie tamboers van het Canadese regiment The Cal gary Highlanders, een groot aantal in aktieve dienst zijnde Canadese militairen (de officiële afvaardiging van het Canadese leger c.q. de Canadese regering), een zangkoor uit Arnemui den, een aantal kinderen van de Arnemuidse lagere scholen, die helpen bij het leggen van kransen en bloemen, medewerkers van het plaatselijke Rode Kruis en van de Koninklijke Landmacht (met name de Nationale Reserve) en een behoorlijk aantal officiële genodigden (ik hoop niemand te hebben vergeten, zo ja, dan daarvoor mijn excuus!). Daarnaast hopen de organisatoren, dat vele lezers van dit verhaal, op de Sloedam aanwezig zullen zijn om de oud-strijders te tonen, dat we hen en hun gesneuvelde kameraden niet ver geten zijn en nog steeds dankbaar zijn voor hun inzet voor onze bevrijding. Ook in andere kernen op Walcheren zullen herdenkingen plaatsvinden. Aangezien ik dit twee maanden vóór de officiële herdenkingen schrijf, kan ik nog geen definitieve data noemen. Het programma wordt gepubliceerd in de regio nale en de huis-aan-huis bladen. J. den Hollander In de vorige Wete sprak ik de hoop uit dat er nog een mooie lange zomer zou komen om te kunnen genieten van het Walcherse landschap. Wandelend, fietsend of op welke manier dan ook. De aanleiding tot die wens was de in die Wete geplaatste "Poppe-route". Uit verschillende reakties, hebben we begrepen dat dit een goed initiatief is geweest. Ook de zomer heeft beslist ten goede meegewerkt. Het voordeel van zo'n routebeschrijving is dat zoiets tijdloos is. Wie nu nog niet de kans heeft gehad om er gebruik van te maken, kan in de nazomer of in het vroege voorjaar de fietstocht alsnog starten of vervolgen. Ons heem blijft altijd de moeite waard! Dat geldt niet alleen voor deze tijd, dat was vroeger ook al zo. In deze Wete kunt u daar weer het nodige over lezen. Middelburg, Veere, Vlissingen en het

de Wete | 1994 | | pagina 3