mei j.l. sprak zij voor onze kring). "Woelwater" rekent af met de mythe-vorming rond de persoon Van Woelderen en beschrijft chronologisch en op zeer persoonlijke wijze het leven van Carel Albert van Woelderen (1877- 1951), die van 1919 tot 1945 burgemeester van Vlissingen was. Het boek is vlot geschreven en leest daarom als een trein. Het is prachtig vormgegeven. Toch wat kanttekeningen: de ondertitel "Een leven van overwinning" doet al vermoeden dat er een bepaalde vorm van persoonsverheerlij king binnengeslopen zal zijn; en inderdaad gaat Heienes bewondering voor haar vader zover dat het de lezer zelfs gaandeweg gaat irriteren. Wat moet men aan met een prozaïsch hulde betoon als: gedenken welk een bijzondere vader mij als kind geschonken werd" (p. 79), zijn hoop zou velen met hem de moed geven om door te zetten" (p. 49),hij voelde dat zijn charisma, zijn positieve intentie daar mee rechtstreeks aan de lezer werd overgedra gen" (p. 69) of "hij verkoos echter voort te leven in hun hart en voor de eer herinnerd te worden in zijn vaderstad" (p. 172). De schrijfster schuwt zelf trouwens de publici teit ook niet, getuige de uitgebreide tekst over haar persoon op de achterflap en de vele foto's die er van haar in het boek zijn opgenomen. Een beetje meer terughoudendheid over de verdiensten van de familie Van Woelderen was de inhoud van het boek zeker ten goede geko men. Veel anecdotes in dit boek over Van Woel deren en natuurlijk een beschrijving van de vele kanten van zijn leven, o.a. als militair, genea loog, heraldicus jager, vertaler (van Xenophon), op-het-nippertje-net-geen-jurist, verstokte vrij gezel, laatbloeiende huisvader, etc. etc. Dit alles wordt zodanig gedetailleerd beschre ven dat men hoop krijgt eens een keer ophel dering te krijgen over Van Woelderens rol in de oorlog. Helaas, het vraagteken blijft, want veel verder dan de volgende opmerkingen komt He- lene niet: "Tot op de dag van vandaag is er vrijwel niets bekend van wat LI2 (schuilnaam van Van W. in het ondergrondse O.D.-werk; TP) deed" (p. 142) of "Er is mij, vaak ge vraagd of ik niet iets meer wist van mijn vaders illegale aktiviteiten. Nee, absoluut niet" (pag. 143). Maar om Van Woelderens zwijgzaamheid hierover, in verband te brengen met het feit dat er in het Zeeuwse verzet relatief weinig slacht offers zijn gevallen (zie o.a. voorwoord), gaat m.i. toch wel erg ver. Als Van Woelderens oorlogsjaren in een boek als dit, door de best geïnformeerde biograaf die iemand zich maar kan wensen, al onderbelicht blijven, dan zal dit "compartiment" wel nooit meer geopend wor den. Valt er over Van Woelderens rol in de oorlog dan écht niets meer te vertellen dan de anecdote, die maar liefst drie keer in het boek is opgenomen: Wilhelmina: "Wat heeft in de oorlog gedaan?". Van Woelderen: "Mijn plicht". Na het lezen van "Woelwater" lijkt die plicht in de oorlog enkel te hebben bestaan uit een aantal gewaagde opmerkingen jegens de Duitsers. Maar dat kan toch niet de enige reden voor zijn gevangenschap in het Oranjehotel zijn geweest! Ondanks deze gemiste kans is en blijft deze publicatie een aanwinst voor de Zeeuwse ge schiedschrijving. Bovendien zal het boek door de vele anecdotes en sfeerbeschrijvingen aan veel oudere (ex-)Vlissingers een onmiskenbare glimlach van herkenning ontlokken. - Woelwater. Een leven van overwinning door Helene W. van Woelderen. Uitgeverij ADZ, Vlis singen 1994, 201 pp, 44,50. Tiny Polderman Natuurlijk, aan die gratis jaarkalender van de bank mankeert niets. Maar toch, zo'n kalender aan de wand is wel héél erg "gewoon". En voor iedereen die ook op dit punt wil getuigen van de liefde in en interesse voor Zeeland en het Zeeuwse dialect is er nu al voor het tweedejaar een kalender samengesteld door mevrouw E.J. v.d. Broecke-de Man en de heer A. Francke. Op elke pagina van de scheurkalender (2 dagen per blad) vinden we steeds voorop een spreuk, spreekwoord of zegswijze in één der Zeeuwse dialecten. Achterop staat dan de vertaling en/ of de verklaring, alsmede als extra een bijpassend prentje, rijmpje, limerick of kort verhaaltje: een enkele keer een beetje flauw, maar vaak grappig, of ad rem. Grappig is ook dat de uitgever als voorschotje op een mogelijke provinciale herindeling Goe- ree-Overflakkee alvast bij Zeeland heeft ge voegd, zij het dan licht gearceerd. Maar ja, wat kan er in een jaar al niet gebeuren En staat er niet op het eerste blad de spreuk: ,,'t kan vrieze, 't kan dööje"?! - Zeeuwse spreukenkalender 1995 door E.J. v.d. Broecke-de Man en B. Francke. Uitgeverij Van den Berg, Enschede, 18,95. Gert-Jan de Rooij 29

de Wete | 1994 | | pagina 31