ledental van de Heemkundige Kring Walcheren weer gegroeid. We begonnen het jaar met 1721 leden en sloten op 31 december 1994 af met 1787 leden. Bestuur Het bestuur kwam in het verslagjaar zeven keer bijeen. Tijdens de jaarvergadering op woensdag 27 april 1994, gehouden in het "Hof van Wal cheren" te Koudekerke, werd afscheid genomen van de heer L.D. de Vlieger en mevr. H.J. Kruse- ter Avest. Nieuwe bestuursleden werden de heren A.P. de Klerk en K.J. Leeftink. Financiën De financiële positie van de Heemkundige Kring is nog steeds bevredigend. Commissie Veldnamen Walcheren Het doel van deze commissie is het op een we tenschappelijke manier verzamelen van vroeger gebruikte veldnamen op Walcheren. Het veldwerk voor het vijfde veldnamenboek (Westkapelle, Oostkapelle, Domburg, Aagte- kerke, Meliskerke) was eind 1993 gereed. Verwacht wordt dat dit veldnamenboek eind 1995 in druk zal verschijnen. Publicatiecommissie De commissie had in 1994 voldoende "in por tefeuille" om haar werkzaamheden voort te zetten. Werkgroep Van Wallenburg Na de presentatie van het vijfde deel van "Zeeuwse historie in kranteknipsels" is de werkgroep nog doende het restant kranteknip sels te inventariseren. Commissie Visgronden De bedoeling is de vroeger gebruikte namen van visgronden in het voormalige Veerse Gat, het Sloe en een gedeelte van de Ooster- en Wester- schelde te inventariseren. Men hoopt deze inventarisatie in 1995 af te ronden. De Wete Ook dit jaar verscheen ons verenigingsorgaan "De Wete" weer elk kwartaal met allerlei we tenswaardigheden over ons heem. Ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding van Walcheren verscheen in november 1994 een extra Bevrijdingswete. Bijeenkomsten en excursies In 1994 werden negen bijeenkomsten en drie excursies gehouden. De excursies voerden ons naar het Veerse Bos, Oostkapelle en Zeeuws-Vlaanderen. W.L. Valckenier von Geusau-Brouwer, secretaresse ,,Me zuile wir is mee vurke en vlui ni stad moete, net as vroeger". Dit werd gezegd wanneer boze boeren van mening waren dat de overheid hun belangen niet goed behartigde. De uitdrukking is volgens Jan Vader (1875- 1966) ontstaan naar aanleiding van een incident in 1672. In dat jaar trok een grote groep boze boeren van het platteland van Walcheren, met mest-, hooivorken en dorsvlegels, naar Middel burg. Samen met Middelburgers molesteerden ze ambtenaren van de stad, de provincie en het polderbestuur. Wat de aanleiding en het gevolg van deze aktie is geweest, wil ik hierna duidelijk maken. Het jaar 1672 wordt wel het Rampjaar ge noemd. In dat jaar is er historisch gezien on noemelijk veel gebeurd, zowel plaatselijk als landelijk. In genoemd jaar ging de Westindische Com pagnie failliet. Deze compagnie had alleen al bij 7

de Wete | 1995 | | pagina 9