Het ringrijden op Walcheren No. ZEEUWS TIJDSCHRIFT verantwoorde herziening der gemeente-grenzen te komen is het dikwijls nodig om ook naburige gemeenten in de overwegingen, en in het plan, te betrekken. De geografische gesteldheid van ons gewest legt hier, meer dan in welke andere provincie ook, natuurlijke beperkingen op. Daaruit moet men uiteraard niet con cluderen, dat wanneer voor een der delen van Zeeland een samenvoeging van gemeenten wordt overwogen en deze overwegingen tot de opstelling van een plan leiden in dat plan geen enkele gemeente in het betrokken deel ongewijzigd (of „ongehavend"!) voor komt. door A. Korten'eg Als U de felheid gezien hebt waarmee de boeren op hun ongezadelde, versierde paarden door de baan jagen en met hun lanzen steken naar dat akelig kleine ijzeren, soms zilveren ringetje, dat tussen twee palen aan een touw hangt en als U rondkijkend de sfeer in U hebt opgenomen, waarin paardrijders, zowel als kijkers en de gehele entourage U moet brengen, dan. dan beseft U: dit is zo maar geen „show" die vandaag komt, morgen gaat. Het heeft mij altijd gefascineerd, dit simpele spel, omdat ik er in voelde het karakter van het volk, de trouw aan traditie, een uiting van het volk zelf, hun bijdrage aan de oude ker missen met zijn charlatans, potsenmakers, koorddansers, glasblazers, wafelbakkers en allerlei vreemd volk. Als U in oude stoffige kronieken wilt snuffelen en naspeuren wat anderen reeds over dit aloude volksspel, het ringsteken hebben geschreven, dan zult U misschien vinden, dat o.a. in Friesland het ringsteken vroeger werd beoefend. De heer, die met dame op een paard in galop naar de ring moest steken kreeg na 3 maal het eerst de ring ge stoken te hebben een zilveren tabaksdoos, de dame een ring. Het paar werd tot koning en koningin gekroond. In optocht ging het naai de herberg waar een feestmaal aangericht was. In een bus in de gelagkamer werden pen- ninkskes geofferd: de helft was voor de armen, de helft voor een feestmaal voor koning en 29 koningin. Ook zult U over ringrijden in Gel derland (Hummeloo) kunnen lezen, maar het sterkst leefde en leeft nog dit spel op het eiland Walcheren, waar de boerenbevolking jaarlijks op de meeste dorpen het ringrijders- feest in ere houdt en er met haar karakteris- In volle ren wordt naar de ring gestoken!

Zeeuws Tijdschrift | 1952 | | pagina 7