omdat zij waren van joodse stam 46 leide Politiebataljon Amsterdam 2) en me dewerkers van de Zentralste/le. Dit waren de juiste lieden om het karwei te klaren: zij drongen 's nachts de huizen binnen en dreven de Joodse bewoners met schop pen, slaan en trappen, onder bedreiging van vuurwapenen, naar de gereedstaande arrestantenwagens. Na een kort verblijf in de Hollandse Schouwburg werden zij gewoonlijk ook weer 's nachts of 's mor gens in alle vroegte naar het Centraal station geleid. Op woensdag 2 september 1942 werd een aantal der in Amsterdam geconcentreerde Joodse Zeeuwen naar Westerbork ge voerd; de 4e gingen zij met vele anderen op transport naar Auschwitz: Abraham Alberg, Marc en Bella Boasson, David Cracau, Eliasar Gokkes met vrouw en dochter, Abraham Prins met vrouw en dochtertjes, Cecilia zeven, Clara vier jaar oud. Acht van de tien hier vermelde vrou wen en meisjes stierven de 7e van de maand in het nieuwe kamp. Waarom het leven van Betsy Gokkes dochter van Eliasar eerst op 18 september werd af gesneden valt niet na te gaan. Anna Marie Jacobson dochter van Karei Levie als twaalfjarige het kamp binnengebracht, bezweek pas in september 1944. Zij bei den behoorden tot de uitzonderingen: de normale gang van zaken was dat vrouwen op de dag van aankomst in Auschwitz naar de gaskamer werden verwezen. Als het transport geen al te ernstige vertra ging had ondervonden, gebeurde dit de derde dag na het vertrek uit Westerbork. De mannen, voor zover zij tot belangrijke arbeidsprestaties niet in staat geacht wer den, gingen dezelfde weg. Dit was moge lijk het geval met Karei Levie Jacobson, die de 7e september stierf; hij kan even goed neergeschoten of doodgeslagen zijn. Ook Eliasar Gokkes en David Hie- gentlich overleden de eerste dag van hun verblijf in Auschwitz. De overige mannen van het Zeeuwse groepje bezwe- 2) Naar de vestigingsplaats van hun op leidingskamp de Schalkhaarders genoemd. 1) Ook gespeld Hiegenlich. In dit boek is de schrijfwijze aangehouden die is gebezigd op de inscriptie van het monument op de Joodse begraafplaats te Middelburg. Het eindstation voor velen: het vernietigingskamp Auschwitz.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 14