DE ZEEUWSE SCHRIJFSTER MARIE BODDAERT (1844-1914) G. G. Trimpe Burger-Mekking In de letterkundige handboeken nemen de Zeeuwse schrijvers uit vroeger tijden slechts een bescheiden plaats in. Over de in Middelburg geboren Marie Boddaert lezen we zelden iets; een enkele maal wordt zij genoemd, bijvoorbeeld door Asse/bergs, door F rederiks en Van den Branden, en ook in de Moderne Encyclopedie van de Wereldlitera tuur wordt zij vermeld. Meer dan haar geboorte- en sterfdatum en enkele titels van haar bekendste boeken of bundels worden echter niet gegeven. In oudere bloemlezingen voor middelbare scholen werd ook nog wel eens iets van Marie Boddaert opgenomen, maar na haar dood in 1914, was ze toch spoedig vergeten. Is daar misschien verandering in gekomen? Victor van Vriesland nam het sonnet Wrok" op in zijn „Spiegel van de Nederlandse poëzie door alle eeuwen" en in de bloemlezing „De Nederlandse poëzie van de 19 de en 20ste eeuw in 1000 en enige ge dichten samengesteld door Komrij, is zij zelfs vertegenwoordigd met drie gedichten. Enkele boeken van Marie Boddaert hebben veel belangstelling getrokken, zo zijn mij van „Sturmfeis" minstens negen drukken bekend en van „Roswitha acht. Flet proza van Marie Boddaert bestaat voor het grootste deel uit kinderboeken. De boeken „Buiten de wet", „Sturmfeis" en het onvoltooid gebleven „Vera Terwolde, een schets naar het leven waren bestemd voor jeugdige volwassenen. Het leven van Marie Boddaert Jonkvrouwe Marie Agathe Boddaert werd 6 februari 1844 te Middelburg geboren, waar haar vader. Jonkheer Mr. Jacques Phoenix Boddaert, rechter was. 's Winters woonde de familie in Middelburg op de Balans, 's zomers op kasteel Westhove tussen Domburg en Oostkapelle. Marie, de oudste dochter uit het grote gezin, leefde als kind in een droomwe reld, en alles wat ze beleefde in die dro men schreef ze op. Om haar zwakke ge zondheid te beschermen werd zowel dromen als schrijven haar door de dok ter verboden. Veel later vertelde Marie in een brief aan Smit Kleine hoe haar grootmoeder probeerde haar de lust tot schrijven te ontnemen: de huisarts en zijzelf kregen beiden de opdracht een gedicht over Middelburg te schrijven, waarna grootmoeder het beste zou kie zen, zonder te weten welk gedicht door de dokter en welk door Marie gemaakt was. De dokter won, en Marie's lust tot dichten bekoelde tijdelijk. De onrustig makende dromen hielden echter niet op, toen Marie twaalf jaar was verkeer de ze zelfs zo in een krisis dat zij hevig verlangde naar een nieuw leven, dat ze verwachtte na de dood. Doordat de doktoren en haar ouders er steeds op aandrongen dat ze zich rustig moest houden en niet mocht piekeren, kreeg ze geen gelegenheid om over haar levensproblemen te spreken, waar zij erg onder leed. Marie Boddaert kreeg een opvoeding zoals gebruikelijk was in aristokratische kringen in de vorige eeuw. Anderhalf jaar bezocht ze een kostschool in Utrecht, verder werd ze thuis onder wezen door een gouvernante. De familie reisde veel, vooral om Marie afwisseling te bezorgen, zodat ze wat minder zou piekeren. Zij bereidde die reizen goed voor door eerst de geschie denis van het land datzezouden bezoe ken te bestuderen; de historie heeft al- Woning Balans, thans kantongerecht. tijd haar volle belangstelling gehad, zo wel van eigen land als van de hele wereld. Daarnaast werd zij opgeleid om een goede huisvrouw te worden, ze leerde koken en naaien, pianospelen en kon- verseren, en ze moest deelnemen aan veel feesten die door haar ouders en door de mensen uit hun kringen gege ven werden. Op latere leeftijd verwon derde Marie zich er dikwijls over dat zij zich nooit heeft verzet tegen dit leven en tegen het leven van de vrouw in het algemeen, die slechts werd opgeleid om een toegewijd echtgenote te wor den en die alleen mocht denken over problemen betreffende keuken of pro visiekamer. Ze kon echter niet tegen haar omgeving op en had niet de moed een eigen weg in te slaan. Haar geluk kigste uren beleefde zij als ze met haar paard Kora door de bossen rond West hove zwierf. Marie Boddaert trouwde 23 november 1870, op 26-jarige leeftijd, met Ru dolph Enno Hillegondus Muntz Gelder man, een luitenant der infanterie, die geboren was in Zuidhorn, 18 januari 1846. Zij kregen twee dochters, Anna Petronella en Elisabeth Johanna Caroli na. Toen het jongste kind anderhalfjaar was, werd Rudolph Gelderman ziek, en

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 10