KAVAFIS-VERTALINGEN Mario Mo/egraaf en Hans Warren „Het ligt in onze bedoeling in 1 983, als het vijftig jaar geleden zal zijn dat Kava- fis stierf een vrijwel complete vertaling van hem uit te brengen, die nogal af wijkt van die van Blanken", aldus Hans Warren. Tom Lanoye over Hans Warren, Zeeuws Tijdschrift, nummer 1 - 1 982, pag. 9: „Tenslotte volgt een periode van toene mende versobering, resulterend in een totaal eigen poëzie, die in feite alleen buitenlandse, bij voorkeur zuiders-oos- terse voorbeelden heeft. Vooral de Griekse dichter Kavafis (1 863-1 933) is hierbij belangrijk. Het begin van deze periode valt samen met de terugkeer van Warren naar Zeeland." KAARSEN De dagen die komen staan vóór ons als een rij brandende kaarsen - gulden, warme en levendige kaarsen. De dagen die gingen blijven achter een trieste reeks van gedoofde kaarsen; de meest nabije walmen nog, koude kaarsen, gesmolten en krom. Ik wil ze niet zien: hun aanblik bedroeft me en het bedroeft me te denken aan hun licht van weleer. Ik kijk vooruit naar mijn brandende kaarsen. Ik wil niet omdraaien, niet huiverend zien hoe snel de donkere reeks langer wordt, hoe snel de gedoofde kaarsen vermeerderen. MANUEL KOMNENOS Keizer Manuel Komnenos voelde op een droefgeestige septemberdag zijn dood nabij. De hofastrologen (ze werden ervoor betaald) bazelden dat hij nog vele jaren leven zou. Maar terwijl zij praatten, herinnert hij zich oude religieuze gebruiken en hij beveelt uit de cellen van de monniken kerkelijke gewaden te halen; hij trekt die aan, en verheugt zich dat hij nu de nederige aanblik van een priester of kloosterling biedt. Gelukkig allen die geloven en als Keizer Manuel eindigen, heel nederig gehuld in hun geloof. DOORGANG De dingen waarover hij als scholier schuchter had gefantaseerd staan hem open en onthuld voor ogen. Hij zwerft rond, nachtbraakt en laat zich gaan. En zoals goed voor onze kunst) is, vindt het genot behagen in zijn verse warme bloed. Zijn lichaam wordt vervoerd door de verboden erotische roes en zijn jonge leden geven er zich aan over. En zo wordt een gewone jongen waard dat wij naar hem kijken, en mag ook hij één moment door de Hoge Wereld der Poëzie gaan - de knappe jongen met zijn verse warme bloed.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 24