franse kloostergemeenschappen in sluis 117 Waar eens de bruine paters huisden. De vroegere kapel is nog duidelijk te zien. de St. Omer. Zij waren een onderdeel van een machtige organisatie op onder wijsgebied. Deze was gesticht door Jean Baptiste de la Salie (1 651 -1 71 9) een kanunik van de kathedraal van Reims. Hij trok zich het lot aan van de arme verwaarloosde jeugd, die van alle onderricht verstoken bleef. In 1679 stichtte hij de eerste kosteloze school voor jongens. Hij wilde hen een prakti sche opvoeding geven om hen meer voor het leven paraat te maken. Tien jaar later stichtte hij zijn congregatie van de Broeders der Christelijke scho len. Deze congregatie heeft zich ver breid over heel Frankrijk, maar al spoe dig was het niet meer gratis onderricht aan arme jongens en door de school strijd werden het meestal scholen voor kinderen van ouders die het betalen konden en de neutrale staatsscholen niet begeerden, waar het onderwijs gratis was geworden. „Sint-Joseph" Zo hebben dan de Broeders van St. Omer bij Sluis hun pensionaat „Sint Jo seph" gesticht, dat in 1907 werd ge bouwd en tot 1939 door deze Franse Broeders werd bestuurd. Met Pasen 1 908 begon de verhuizing naarSluis. In oktober kon men niet minder dan 340 leerlingen inschrijven, deels voor de la gere, deels voor de middelbare school. Na de middelbare school legden de leerlingen in Rijssel hun eindexamen af, dat toelating gaf tot de universiteiten van Frankrijk. Tussen 1918 en 1939 groeide het aantal pensionaires tot 480. De leerkrachten, 50 in getal, wa ren allen Broeders en intern. Aan onder houdspersoneel had men een 30 man. Tijdens de eerste wereldoorlog telde het pensionaat slechts 60 Franse en Belgische leerlingen. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak, werd het pensionaat gesloten. Joodse families, uit Duitsland gevlucht, werden hier tijdelijk ondergebracht. Toen deze naar Frankrijk vertrokken kwamen Ne derlandse soldaten het pensionaat be volken, die in 1 940 vervangen werden door Duitse militairen. Met Sluis hebben ook deze gebouwen bij de bevrijding hun tol aan het oor logsgeweld moeten betalen. De Frères des Ecoles Chrétiennes zijn na de oor log niet naar Sluis teruggekeerd. Door dat de Wetten van Combes, hoewel niet afgeschaft, niet meer werden toege past, hebben de Broeders besloten zich te vestigen in de buurt van St. Omer, waar zij nu een 600 leerlingen onder hun hoede hebben. In 1 954 werden de gebouwen aan Nederlandse firma's verkocht. De Minderbroeders Tegenover het pensionaat „St.-Joseph" hebben dan gelegen de gebouwen van de bruine paters, de Minderbroeders. Aan de achterkant van wat er nu nog staat, tekent de kapel zich duidelijk af. Het is moeilijk over deze Minderbroe ders de juiste gegevens te krijgen. Vol gens mijn zegsman moet dit klooster ongeveer in dezelfde tijd zijn gesticht als het pensionaat „Sint-Joseph". In ie der geval zijn het wel Franse Minder broeders geweest, die echter langs een omweg in Sluis zijn terecht gekomen. Als gevolg van de wetten van Combes waren zij naar Canada uitgeweken. Zij waren lid van de Franse Provincie der Minderbroeders in dat land. Om dichter bij hun moederland te zijn, hebben deze paters in ons land enige kloosters ge sticht. In Sluis hebben zij een noviciaat gehad. In 1914 zijn een dertigtal van hen in militaire dienst opgeroepen en gegaan. Hoeveel eruitSluis bij waren, is mij niet bekend. Sommigen van hen (een drietal) hebben gediend als aal moezenier, één als marine-officier en acht als tolk onder de Engelse soldaten. De anderen als gewoon militair. In de 30e jaargang (1915) van het „Sint Franciscus Maandschrift" vinden we opgetekend dat de Minderbroeders van het klooster in Sluis zich zeer ver dienstelijk hebben gemaakt in 1914 met het opnemen van vluchtelingen, zowel geestelijken als leken. In de eer ste dagen toen de vluchtelingenstroom over de grenzen kwam, nam men er 300-400 op. Alle beschikbare ruimte moest worden benut. De eerste drie maanden na de grote golf woonden er bij deze paters een 250 vluchtelingen. In 1915, toen het artikel geschreven werd, waren er nog 75 over. Deze Minderbroeders moeten in het bisdom Breda een andere positie heb ben ingenomen dan de andere Franse kloostergemeenschappen. Tekenend is ook wel dat er in het archief van het bis dom geen gegevens over dit klooster te vinden zijn. Deze Minderbroeders moe-

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 7