in bruikleen afgestaan, die ik een mooie plaats in het geheel heb kunnen geven. Mariann Gergely houdt zich met Nagybanya bezig, evenals Györgyi Szücs, het hoofd van de afdeling igde/zoste eeuw, die wij later die och tend in de Nationale Galerij troffen. Györgi Szücs was onder meer verantwoordelijk voor de samenstelling van de catalogus bij de schitterende tentoonstelling en publicatie Nagybanya müvészete. KialUtas a nagybanyai müvésztelep alapïtasdnak 100. Évfordulója alkalmaból (Magyar Nemzeti Galéria, Budapest 1996). Hij droeg ook bij aan de teksten, zoals Mariann Gergely en haar collega Zsuzsanna Bakó die ik in 1997 tijdens mijn eerste speurtochten naar de Góths in Budapest heb ontmoet. De Góths komen niet voor in de publi catie, alleen Ada wordt terloops genoemd. Natuurlijk was de rol die Maurice en Ada Góth in de in hun tijd Hongaarse nu Roemeense kunstenaarskolonie Nagybanya hebben gespeeld - veelbelovend, maar uit eindelijk door allerlei omstandigheden bescheiden - het voornaamste onderwerp van ons gesprek en kwam al gauw ook Domburg aan de orde. De kolonies hebben alleen al gemeen dat ze zich beide tegen de achtergrond van een prachtige, heel specifieke natuurlijke omgeving hebben ontwikkeld. De Nationale Galerij werkt in haar Nagybanya-onder- zoek veelal samen met de Mission Art Gallery van Laszló Jurecskó, die met zijn collega Zsolt Kishonthy Maurice Góth, Oude wijngaard in Zuid-Frankrijk, z.j., olieverf op doek. belangwekkende Nagybanya-geschriften op zijn naam heeft staan. Hun Budapestse galerie is gevestigd in de Falk Miksa utca, een ware verzamelplaats van galerieën. Daarvandaan is het niet ver naar de vele antiquariaten in de binnenstad. Het leek bijna vanzelfsprekend daar op de dagen na de opening - die, zoals in Hongarije gebruikelijk, op een donderdag plaatshad - vele van de Nederlandse dinergasten tegen te komen. Ze hadden bijna allemaal een lang weekend Budapest geboekt. De Opera aan de Andrassy üt, de Vaci utca, Budapests beroemdste winkelstraat, en de Központi Vasarcsarnok, de indrukwekkende oude centrale markthal op het Kalvin-plein waar je letterlijk van alles kon kopen, stonden ook op hun programma. De universiteit Onder de eerste bezoekers van de tentoonstelling was een groep studenten van de Eötvós Lorand Universiteit. Ik kwam hen weer tegen tijdens de colleges die ik op uitnodiging van de vakgroep Nederlands, onder auspi ciën van Judit Gera, in de week na de opening van de tentoonstelling aan hun universiteit gaf. In het gebouw aan de Ajtósi Dürer sor waande ik me ogenblikkelijk terug in mijn eigen studententijd - uitgewoond, met niet te geloven wc's en op het oog minimale voorzie ningen. Maar het enthousiasme van de studenten was hartveiwarmend. De studenten van Judit en Lieve de 13 Zeeuws Tijdschrift 2001/1

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 15