dé Ram woest en tien keer zoveel beschadigd en bijna 200.000 hectare grond kwam onder water te staan. De totale schade bedroeg anderhalf miljard gulden. Uiteraard is er ook toen gerouwd, geweend en herdacht - het betrof immers een officiële Nationale Ramp - maar al heel snel lag de prioriteit bij hulp en herstel, droogmaking, wederopbouw en voorkoming dat het ooit weer zou gebeuren. En terecht, wat moet je anders? Voor de emoties van de mensen die het hadden meegemaakt, dierbaren waren verloren en alles kwijt waren geraakt, was niet altijd tijd en ruimte. Dat was nou eenmaal zo, maar het heeft wel zijn sporen nage laten. Herdenken moét Elk jaar wordt de Ramp op 1 februari in verschillende Zeeuwse plaatsen herdacht, maar de aandacht ervoor (zeker in de media) lijkt langzaam maar zeker af te nemen. Dat mag dan logisch te verklaren zijn - het aantal direct betrokkenen wordt steeds kleiner - het voélt toch anders. Ook bij veel Zeeuwen van na de ramp. De Ramp heeft zijn sporen nagelaten bij iedereen in Zeeland én in het Zeeuwse landschap. Zeeland was voorgoed ver anderd, het werd nooit meer zoals het was. Dat de herinnering aan de ramp, de vragen over de oorzaak en het besef van de betekenis ervan bij velen dieper gaat dan wel wordt aangenomen, werd nog eens duidelijk in 1992-1993. Het boek De Ramp, een reconstructie (Goes, 1992) van journalist Kees Slager maakte veel los. Kort na het verschijnen werd het - terecht - betiteld als hét standaardwerk over dé Ramp. De herdenking op 1 februari 1993 kreeg er een andere, actuele dimensie door. Die was ook duidelijk hoorbaar in de 12 uur durende live-uitzending van Omroep Zeeland Veertig jaar na de Ramp, die voor een groot deel rechtstreeks werd overgenomen door Radio i. In het laatste uur van die uitzending was ruimte gemaakt voor luisteraars om hun ervaringen te vertellen. Het werd een sprekend voorbeeld van talkradio, toen dat begrip nog nauwelijks in Nederland bestond. Mannen en vrouwen spraken er hoorbaar geroerd en zeer openhartig tegen presentatrice Gerdi Preger over hoe zij het beleefd hadden en hoe het hen nog steeds bezighoudt. Vaak deden ze dat, naar eigen zeggen, voor het eerst of voor het eerst op deze (emo tionele) manier. Emotionele geschiedenisles De Ramp leeft nog steeds. En al zijn er inmiddels andere tijden aangebroken, juist in deze nieuwe eeuw lijkt het besef door te dringen dat de gebeurtenissen in 1953 een grotere invloed op Zeeland en de Zeeuwen hebben gehad, dan lang is aangenomen. En dat geden ken en herdenken zin heeft. Dat er voor de toekomst (emotionele) lessen kunnen worden getrokken uit het verleden, juist als dat verleden verder wegraakt. Zo is 21 Zeeuws Tijdschrift 2001/1

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 23