er - eindelijk - een goed initiatief voor een permanente tentoonstelling over de watersnoodramp: een Museum Watersnood 1953 bij de caissons van Ouwerlcerk, het laatste stroomgat dat destijds op Schouwen-Duiveland werd gedicht. Een proefopenstelling, vorig najaar, toonde aan dat er grote belangstelling voor bestaat. Onlangs hield Kees Slager een pleidooi voor een monument dat herinnert aan de vele verdronken plaatsen in Zeeland door de eeuwen heen. Hij kwam voorlopig al op een totaal van 84 dorpen en één stad: Reimerswaal. Inmiddels blijken het er nog veel meer te zijn. 'De namen moeten worden gebeiteld in een monumentale steen op een gevoelige plek. Opdat wij onze geschiedenis niet vergeten', zei hij op een sym posium in Vlissingen. Het leek hem een goed idee dat monument in 2003 te onthullen, vijftig jaar na de Watersnoodramp. Deltamonument Er gaan ook weer steeds vaker stemmen op voor een nationaal monument voor De Ramp. Dat is er niet en dat is merkwaardig. En met de herdenking van vijftig jaar na de Watersnoodramp op komst zou daar inmiddels werk van moeten worden gemaakt. Helemaal nieuw is dat idee nou ook weer niet. Meer dan tien jaar geleden vroeg de toenmalige provinciebestuurder f. D. de Voogd zich al af: 'Waar staat ons nationaal Deltamonument?' Bij de opening van de tentoonstel ling Oog op de Deltawerken in het Zeeuws Museum in Middelburg constateerde hij dat een dergelijk monument er nog steeds niet is, maar wel in Zeeland zou behoren te staan. En gelijk had hij. Wat de gedeputeerde niet wist of niet wilde zeggen was, dat er al wel een ontwerp voor een dergelijk monument was. Kant en klaar voor uitvoering aangeleverd door Gust Romijn. Bij de Stormvloedkering Al in 1984 was de beeldend kunstenaar uit Dreischor, en zes collega's, door het provinciebestuur uitgenodigd een schetsontwerp te maken voor een kunstwerk met als thema DELTA. '[...]De Delta als specifiek natuurgebied, zijn geschiedenis, zijn ecologie en technologische verworvenheden (bijvoor beeld de dammenis het thema waarop uw inzending zal worden beoordeeld schreven Gedeputeerde Staten op 6 april 1984 in hun uitnodigingsbrief aan de kun stenaars. Gust Romijn ontwerpt een kunstwerk waar in de elementen Delta (een driehoekig blok graniet), Natuur (een oester die met een staaldraad - 'navelsheng' - verbonden is met het graniet), Relatie en Bescherming (een gebogen stalen wand) centraal staan. Hij biedt het ontwerp eind juni 1984 aan. Een week later krijgt hij te horen dat de selectie commissie unaniem zijn ontwerp heeft uitgekozen. De kunstenaar maakt een verdere uitwerking van het ontwerp, laat berekeningen en offertes maken door toeleveringsbedrijven en dient een begroting in bij het provinciebestuur. De kunstenaar doet ook alvast een voorstel voor een lokatie: in de buurt van de Storm vloedkering, op de damaanzet bij Westerschouwen. Om een lang verhaal kort te maken: het beeld werd nooit geplaatst. In november 1984 schrijven Gedepu teerde Staten van Zeeland de kunstenaar dat zij heb ben besloten het Delta-project 'niet definitief uit te laten voeren.' Wei hebben wij besloten het door u ver vaardigde schaalmodel van het beeld aan te kopen voor de prijs vanfi. 23.100,- (inclusief 3% btw) en dit model te plaatsen op het binnenplein van de provinciale griffie. Wij verzoeken u ons mede te delen of u hiermede instemt De kunstenaar is verbijsterd. Tot op de dag van vandaag is het voor hem onbegrijpelijk dat de provincie zijn ontwerp wel heeft bekroond, maar geen opdracht heeft gegeven om het kunstwerk te laten maken en te plaatsen. Zoiets is nog nooit eerder vertoond. Symbolische waarde Andere tijden, andere zeden. Wellicht is bij het huidi ge provinciebestuur inmiddels ook het besef doorge drongen van het belang van gedenken en herdenken, zoals dat bij veel Zeeuwse burgers al eerder het geval was. Op 1 februari 2003 doet zich de uitgelezen moge lijkheid voor om, als hoogtepunt van de herdenking van de dan 50-jarige Watersnoodramp, alsnog een Nationaal Monument te onthullen. Eén - bekroond - ontwerp is er al. De maker ervan wordt in 2003 uitge rekend tachtig. De naam van zo'n monument doet er niet zo veel toe (Deltamonument of Watersnoodmonument), over de plaats valt ook te discussiëren (bij de Storm vloedkering of misschien wel bij de caissons van Ouwerkerk?), het gaat om de symbolische waarde. 'Opdat wij nooit zullen vergeten.' O 22 Zeeuws Tijdschrift 2001/1

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 24