Van oude, nieuwe en vernieuwde symbolen Door de eeuwen heen presenteren landen, regio's en steden zich met hun vlag, wapenschild, lijfspreuk of volkslied. Oude symbolen die een gemeenschappelijkheid door de tijd heen symboliseren. Hebben die oude symbolen in de huidige tijd van verande- ring hun waarde verloren en kunnen ze daar door maar beter in onbruik gera- ken? Dienen die oude symbolen door nieuwe vervangen te Zeeuwse volkslied is gesugge- deze oude symbolen ver- de monumentenzorg, waar of antiekwinkels in zestien- functieverandering tot het ten leidt? worden, zoals recent voor het reerd? Kan de betekenis van nieuwd worden in analogie met door de vestiging van kantoren de-eeuwse herenhuizen, de behoud van deze monumen- Wim van Gelder Van alle Nederlandse provincievlaggen is de Zeeuwse vlag het meest bekend. De Friese vlag volgt als goede tweede, al kan men zich afvragen of velen de rode vlek ken in deze vlag als plompeblaren weten te herkennen. Ook de Brabantse vlag is bekend maar dan meer als finishvlag van auto- en motorraces dan als het beeld merk van onze nabuurprovincie. Dat de Zeeuwse vlag zo algemeen bekend is, ook buiten Zeeland, zou kun nen worden verklaard door het gegeven dat er meer Zeeuwen buiten Zeeland wonen dan in Zeeland zelf. De werkelijke verklaring lijkt mij echter dat de vlag met de leeuw die uit het water oprijst naadloos aansluit op het beeld dat vrijwel iedereen van Zeeland heeft. De vlag en het wapenschild als symbool van de eeuwen oude Zeeuwse strijd tegen het water. Luctor et Emergo Het is niet goed te begrijpen waarom het provinciaal bestuur ongeveer tien jaar geleden het eeuwenoude Zeeuwse wapen van briefpapier en documenten heeft verwijderd en heeft vervangen door een gestileerde rode leeuw waar terecht met grote letters 'Provincie Zeeland' onder gezet is, omdat dit provinciale logo geen enkele associatie met Zeeland oproept. Geen kwaad woord over de vormgeving, maar ten opzichte van de sterke externe beeldhechting van het eeuwen oude wapen is het nieuwe logo amorf en voor de beeld herkenning een verlies. Het provinciale bestuur stelt tonnen ter beschikking om de beeldvorming en de bekendheid van Zeeland te verbeteren. We kunnen dan niet om de vraag heen of de oude symbolen daar in ook een rol kunnen spelen. Het rastakopje dat de rode leeuw siert en dat inmiddels zelfs op de voetbal velden niet meer in de mode is, suggereert een tijde lijkheid en kan zeker in beeldherkenbaarheid niet concurreren met het traditionele Zeeuwse wapen, dat ook de Zeeuwse vlag siert. 'Luctor et Emergo': 'ik worstel en kom boven'. Zo 23 Zeeuws Tijdschrift 2001/1

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 25