rerhungerte Wiener Kind in dem Prosperpolder Familialen i Kieldrecht stonden. Een hoge prikkeldraadmuur die onder stroom stond, maakte contact tussen de anders zo innig verbonden dorpen onmogelijk. Restanten van deze Muur avant la lettre waren nog zichtbaar toen op een zomerse dag in juli anno domini 1919 een groepje kinderen uit Wenen aankwam. Hun komst was door het kerkbestuur al enige tijd van tevoren aangekondigd. Twintig jongens en meisjes variërend in leeftijd van drie tot twaalf jaar. Het waren vooral de boeren die de kinderen voor een zekere tijd onderdak konden bieden. Mijn grootvader, Cyriel Ferket, had een boerderij in de Prosperpolder (vlak bij het Land van Saeftinghe) en was als vele andere boeren naar de pastorie getogen waar de kinderen op hun weldoeners wachtten. Omdat hij er weliswaar vermagerd maar nog redelijk gezond uitzag, koos baas Ferket Otto Stöhr uit het verre Wenen. Als die keus uit opportunisme was ingegeven dan kwam hij bedrogen uit, want de jonge Otto viel meteen flauw nadat hij een fikse maaltijd van de bazin had gekregen. Tijdens de vakantietijd was het een drukte van belang op de boerderij, want dan waren de zes dochters die anders op kostschool zaten naast de twee zonen ook thuis. Otto werd volledig in de nieuwe kleren gestoken in het naburige Hulst en kreeg daar bovenop nog eens twaalf sigaretten en een reep Kwatta-chocolade. Dat kle den sloot aan bij een traditie die vrijwel vergeten is: die van het Kerstkindje kleden. Hierbij werd een arm kind door een bemiddeld kind tijdens de kerstmis aangekleed. Otto werd gedurende zijn verblijf van twee maan den goed gevoed en zal ongetwijfeld wel eens geholpen hebben op het land. Op de boerderij was altijd wel wat te doen en hoefde een stadskind zich niet te vervelen. In het bovengenoemde VPRO-programma was wel wat veel aandacht voor het misbruik dat van de kinderen gemaakt zou zijn, zonder dat in de context van de tijd te plaatsen. Voor de meeste kinderen zal het in verge lijking met de thuissituatie echt een vakantie zijn geweest in het land van melk en honing. Er bestond 29 Zeeuws Tijdschrift 2001/1

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 31