Signalementen samenstelling Robbert Jan Swiers Dekker, Jeanine, Peter Don Albert Meijer (red), Een bijzonder huis op een bijzondere plek. Het Van der Penehuis in Middelburg en zijn omgeving. Middelburg: Zeeuws Archief, 2000. isbn 90 74375 11 1, 335 p. ongeveer 150 afb. (z/w en f/c), 21 x27 cm, geb., 65. De totstandkoming van het Zeeuws Archief werd aan gegrepen om een boek te maken over het onderkomen van het nieuwe archief, het Van de Perre-huis. Het is een boeiend boek geworden, want het is niet alleen een geschiedenis van het huis. De hele buurt komt aan de orde, vanaf het prilste begin van Middelburg tot in deze eeuw. Deze eeuw? Ja, want ook de geschiedenissen van het in het Zeeuws Archief opgenomen Rijksarchief, Gemeentearchief Middelburg en Gemeentearchief Veere komen uitvoerig ter sprake. Aansprekend zijn de hoofd stukken waarin de oudste geschiedenis wordt verteld, aangevuld met wat uit archeologisch onderzoek naar voren is gekomen, bewoner Van de Perre als amateur wetenschapper en de vele tussenliggende de verhalen over de ontwikkeling van de buurt. Daarin komen de huizen en hun bewoners soms verrassend dichtbijDe stijl van schrijven varieert, niet vreemd met zoveel verschillende auteurs. Alleen de bouwhistorici komen niet erg los van hun technisch onderzoek. Het boek is fraai geïllustreerd, met hier en daar een kleurenkatem. Paul de Schipper, Orisant. Verdronken eiland in de Oosterschelde. Een kroniek van gewone, volhardende mensen. Rotterdam: Ad. Donker, 2000. isbn 90 6100 488 8, 304 p., 3 afb. (z/w), 15 x 22,5 cm., gel., 37,90. Paul de Schipper is erin geslaagd een verloren wereld te herscheppen, door mensen uit het verleden los te weken uit de archieven en ze te plaatsen op een lang vergeten eiland. Het is een historische roman geworden, die zich heel dicht langs de werkelijkheid afspeelt. De foto op de omslag toont een verlaten schor, doorsneden door een kreek. We hebben er niet veel meer van in Zeeland, maar wie het Verdronken Land van Saeftinghe bezoekt en zich laat rondleiden, krijgt een aardig beeld van grote delen van Zeeland, voordat die werden bedijkt. Op een dergelijk schor zijn de hoofdrolspelers van Orisant begonnen, om een verloren strijd te voeren tegen de elementen. Het boek is doorspekt met verhalen over oevervallen, dijkdoorbraken, bijna-rampen, inlopend water, zoute kwel en tenslotte de noodlottige ramp, die de laatste inwoners van het eiland verdreef. Wat deden die mensen daar? Wat dreef hen naar het eiland? Wat lokte en trok al die mensen om in het welhaast nooit veilige Zeeland een bestaan op te bouwen? Tja, misschien wel wat Paul de Schipper als een van de ondertitels van zijn boek noemt: Een kroniek van gewo ne, volhardende mensen. Het boek Orisant kent maar drie illustraties. Dat hadden er wat mij betreft wel meer mogen zijn. Wie meer wil weten over Orisant, de bewo ners en hun nazaten of een lijst met namen wil aan treffen van andere verloren dorpen en steden in Zeeland, kan terecht op de website van Paul de Schipper: www.orisant.com. Over die lijst met namen moet mij van het hart dat de gegevens daarin niet altijd juist zijn. Het standaardwerk over de overstromingen en vloeden is nog immer dat van E. Gottschalk en dat lijkt niet of niet uitputtend geraadpleegd. Over het boek verder niets dan lof. Zo gaat geschiedenis leven. Kuipers, Jan J.B. (eindredactie), Henk Hendrikse en Anneke van Waarden-Koets, De onderkant van de Markt. De Westmonsterkerk van Middelburg in archeologie en historie. Abcoude: Uniepers, 2000. isbn 90 6825 255 o, in p. ongeveer 123 afb. (z/w en f/c), 21 x 25 cm., geb., 29-50- Bij opgravingen onder de Markt van Middelburg in 1998 kwam naar boven wat reeds lang werd vermoed. De Westmonsterkerk, die tot 15,75 tegenover het stadhuis stond, kende in elk geval een Romaanse voorganger. 33 Zeeuws Tijdschrift 2001/1

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 35