Au&ee^e be aAHPveeese roeeM IE na exterieur interieur Uit historisch onderzoek was al langer bekend dat zich in Middelburg in de tiende eeuw reeds een kerk moest bevinden. Dat de Markt daarvoor de aangewezen plek leek, werd met het onderzoek waarschijnlijker gemaakt. De vondst van een ten dele uit tufsteen opge trokken kerk geeft in elk geval aan dat zich hier in de elfde eeuw een kerk bevond. Met hoofdstukken over de vroegste (kerk)geschiedenis van Walcheren, de archeo logische vondsten, het 'lof van de kerk en de aankleding ervan, is een fraai beeld geschetst van deze eens zo beeldbepalende kerk. Tot nog toe was niemand erin geslaagd - of had nog nooit iemand serieus de poging gewaagd - het interieur van de Westmonsterkerk te beschrijven. Katie Heyning ging de uitdaging aan en vond in verschillende archieven aanknopingspunten om delen uit het interieur te presenteren. Dat leverde een wonderbaarlijk plaatje op. Niet alles kon zij terug vinden en er zijn zeker nog leemtes in de kennis, maar de kerk leeft op als een plaats van echte mensen die zich omringden met voorwerpen die voor hen van grote waar de waren. Dat is een verdienste van het boek. Wordt het verleden tenslotte niet meer levend als we ons er echte mensen van vlees en bloed bij kunnen voorstellen, die niet zoveel afwijken van ons? ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN 1. Zeeuws kookboek Eric Rotte (den Boer/de Ruiter) 2. Door ons gedaen (den Boer/ de Ruiter) 3. Onbarmhartig mooi erfdeel Francisca van Vloten (den Boer/de Ruiter) 4. Zeeuwse wijsheden Marco Evenhuis (Ruitenberg) 5. Honderd Zeeuwse portretten (den Boer/de Ruiter) 6. Cent van 't blad Peter Louwerse en Anton Sinlce (De Koperen Tuin) 7. De onderkant van de markt Jan J. B. Kuipers, Henk Hendrikse en Anneke van Waarden-Koets (Uniepers) 8. Zeeland G. Burggraaff (Scriptum) 9. Zeeuwse pot J. Lamoen (De Fontein) 10. Zeeland 1945-1950 Jan Zwemer (den Boer/de Ruiter) Op grond van de verkoopcijfers van boeken over Zeeuwse onderwerpen in De Drukkery in Middelburg wordt De Zeeuwse boekentoptien samengesteld. Deze boekentoptien is gebaseerd op de verkoopcijfers van januari en februari 2001. Specialiteiten van zee, vee en veld Kaai 2 4351 AA Veere telefoon 0118 - 501291 fax 01 18 - 501695 info@campveersetoren.nl www.campveersetoren.nl 1 E 1 bas mar de jager b.v. kerkplein 57 postbus 19 4420 AA kapelle telefoon 0113 343810 fax 0113 341006 34 Zeeuws Tijdschrift 2001/1

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 36