Wie zorgt voor visie in Zeeland? Interview met Wim Vrijland Zeelandstad in de steigers 1 De Westerscheldetunnel komt uit op een kleine pro vinciale rotonde. Folders over Zeeland gaan nog altijd over mosselen en koeien en voor een universi taire studie moet je nog steeds naar een andere provincie. Waarom in vredesnaam? Is het domheid, gebrek aan visie? Dow-topman Wim Vrijland (55) analyseert deze situaties en concludeert dat het ont staan ervan samenhangt met een fnuikende Zeeuwse 'polder-mentaliteit'. Oscar Steens Tijdens een congres van de Port Promotion Council Zeeland over de toekomst van de Zeeuwse havens spraken allerlei sprekers hun bezorgdheid uit over het dreigend tekort van gekwalificeerd personeel voor de te bouwen Westerschelde Container Terminal. In BN De Stem zette u de problema tiek van het hoger onderwijs in een breder perspectief, u verweet de Zeeuwen onder meer een gebrek aan zelfkritiek. 'Het probleem is niet zozeer dat er onvoldoende opleidingen zijn, maar dat er geen cultuur bestaat voor het ontwikkelen van initiatieven, bijvoorbeeld het binnenhalen van nieuwe industrie. Alles is hier meer van hetzelfde. Daardoor is er geen vruchtbare bodem en is er niet echt wetenschappelijk onderwijs.Klare taal. Mijn woorden riepen inderdaad nogal wat weerstand op, vooral bij bestuurders. Zij zagen het als kritiek. terwijl ik juist een aanzet probeer te geven voor nieuwe initiatieven. Zoals? Een Zeeuwse universiteit lijkt me te hoog gegrepen, maar waarom zouden we hier geen faculteiten van bestaande universiteiten kunnen vestigen. Ik denk aan een nau tische faculteit, of een onderdeel van de Wageningen Universiteit vanwege de agrarische focus. Maar ook een afdeling van MIT of Stanford, zodat we ons inter nationaal kunnen oriënteren en dichtbij de nieuwste ontwikkelingen op het terrein van iet zitten. Zet al die instituten bij elkaar in Middelburg. Wat is daar op tegen?' Niets, maar is een dergelijk idee niet vooral in het belang van Dow Dat is moeilijk te peilen. Puur technologisch gezien hebben wij het meest behoefte aan chemici, werktuig bouwkundigen, zeg maar het hele spectrum aan tech nisch opgeleide mensen. Maar zelf zou ik graag willen dat we ook andere lieden dan techneuten zouden aan trekken. Ingenieurs denken heel anders dan alfa's en van die laatste categorie hebben we er helaas maar heel weinig in Zeeland. Zelfben ik ook een bèta, maar ik verbeeld me dat ik wel als alfa kan redeneren. Ik geloof dat een innovatief klimaat wordt gedreven door een diversiteit aan denkpatronen, en dat heeft vaak weer tot gevolg dat je zaken sneller, beter en creatiever doet dan de concurrent. Dan zou het toch dom zijn om groepen mensen uit te sluiten. De tijd dat de Amerikanen bij Dow in Temeuzen domineerden, is trouwens ver leden tijd. Op dit moment werken er bij Dow zo'n dertig, 6 Zeeuws Tijdschrift 2001/1

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 8