40 jaar Zeeuws Documentatiecentrum Krijgt een medewerker van het Zeeuws Documentatiecentrum (ZDC) de vraag wat er verzameld wordt, dan luidt het antwoord: 'alles wat Zeeuws is behalve museumvoorwerpen en archiefmateriaal'. Michiel de Ruyter op een postzegel wel, op een koektrommel niet. In de afgelopen veertig jaar van zijn bestaan heeft het ZDC een omvangrijke collectie bij elkaar gebracht. Dit artikel gaat over het ontstaan, de ontwikkeling en de toekomstplannen van een centrum dat niet meer uit de Zeeuwse samenleving is weg te denken. Karen Kroese SPIEGEI Plannen voor de oprichting van een Zeeuws documen tatiecentrum stammen uit de tijd van kort na de Ramp in 1953. Toen er werd begonnen met de uitvoer van de Deltawerken drong in Zeeland het besef door dat een tijdperk voorgoed werd afgesloten. Immers de grote infrastructurele Deltawerken zouden onvermijdelijk het economisch, sociaal en culturele leven maar ook het fysieke landschap van Zeeland ingrijpend verande ren. Gevreesd werd dat alles wat als typisch Zeeuws werd gezien zoals dialecten, klederdrachten en volks spelen in rap tempo zouden verdwijnen. Bij het provin ciaal bestuur ontstond het idee een Deltamuseum op te richten waar het oude Zeeland geconserveerd zou worden. Onderdeel daarvan was ook een documentatie centrum. Het museum is er nooit gekomen maar wel het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied dat in de Abdij bij Provinciale Bibliotheek van Zeeland werd ondergebracht. De Provinciale Bibliotheek was oorspronkelijk een boekenverzameling die bedoeld was als informatie bron voor de ambtenaren van de provincie. Pas in 1859 werd de bibliotheek voor het publiek openge steld. Op die manier kon ook de burgerij zijn voordeel doen met de rijke collectie die op het gebied van eco nomie, rechtswetenschappen en staathuishoudkunde was samengebracht. In de periode 1859 - 1940 werd een verzameling bij elkaar gebracht die allerlei vakge bieden bestreek. Een belangrijk onderdeel daarvan vormden de boeken, brochures, tijdschriften, pamflet ten en ander drukwerk over Zeeland: de collectie Zelandica. Dit Zeeuwse accent werd enorm versterkt toen in 1899 de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in permanente bruikleen aan de bibliotheek werd gegeven. Het over grote deel daarvan overleefde het bombardement van Middelburg in 1940. Het is deze grote verzameling Zelandica die de basis vormt van de huidige collectie van het ZDC. 18 Zeeuws Tijdschrift 2002/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 20