I* Europees centrum voor Amerikanistiek Roosevelt Study Center in Middelburg Het Roosevelt Study Center heeft als doelstelling onderzoek te doen en faciliteiten te bieden met betrekking tot de studie van de geschiedenis en cultuur van de Verenigde Staten in de twintigste eeuw en de Nederlands-Amerikaanse historische en actuele relaties. De centrale taken van dit sinds 1990 aan de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) gelieerde instituut zijn het onderzoek en de collectieopbouw terwijl het tevens als conferentiecentrum fungeert. Kees van Minnen Om zijn doelstelling gestalte te geven heeft het Roosevelt Study Center (RSC), gehuisvest in de Abdij van Middelburg, in de loop der jaren een voor Europa unieke bibliotheekcollectie opgebouwd bestaande uit primair bronnenmateriaal - zowel historische docu menten op microfilm en microfiche alsook audiovisueel materiaal - secundaire literatuur en naslagwerken over diverse aspecten van de geschiedenis van de Verenigde Staten en de transatlantische (met name Nederlands-Amerikaanse) betrekkingen. Het bronnenmateriaal over diverse aspecten van de Amerikaanse moderne geschiedenis en cultuur maakt het RSC uniek in Europa en trekt jaarlijks onderzoe kers uit diverse Europese landen om op basis van dit materiaal te werken aan artikelen, doctoraalscripties, proefschriften en boekprojecten. Ook worden deze collecties regelmatig gebruikt in de Amerikanistiek- onderwijsprogramma's van Nederlandse universitei ten en de universiteiten van Gent, Parijs (Sorbonne Nouvelle), Heidelberg en Cambridge. Het gebruik van de collecties wordt tevens gestimuleerd door het beschik baar stellen aan onderzoekers van onderzoeksbeurzen, een jaarlijkse scriptieprijs, het verzorgen en faciliteren van onderwijsprogramma's in het RSC aan groepen Amerikanistiekstudenten en hun begeleiders uit Nederland, België, Frankrijk, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Promotiebroedplaats en conference hub Binnen zijn mogelijkheden levert het RSC, middels door de eigen staf uitgevoerde onderzoeksprojecten op het terrein van de Amerikaanse geschiedenis en cultuur en de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen, een bijdrage aan de wetenschappelijke ontwikkeling van het onderhavige vakgebied. Wat de opleiding in de Amerikanistiek betreft, is het RSC de enige plaats in Nederland geworden waar aio's op dit vakgebied in instituutsverband promotie-onderzoek verrichten. De Amerikanistiekprogramma's van de Nederlandse uni versiteiten werken graag samen met het RSC in de vorm van gezamenlijke onderzoeksprojecten of confe renties. Het vruchtbaarst is de projectsamenwerking met de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN) gebleken, waarbij drie aio's aan een samenhangend 15 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 17