aan de top In Zeeland volgen de meeste leerlingen in het voortgezet onder wijs, net als in de rest van Nederland, het voorbereidend middel baar beroepsonderwijs (vmbo). In totaal zo'n 20.000. Zeeland heeft vergeleken met Nederland iets meer leerlingen die havo vol gen, maar weer wat minder vwo-leerlingen. In de gemeenten Tholen, Schouwen-Duiveland en Borsele volgen relatief veel leer lingen een vorm van praktijk-, leerwegondersteunend of voorbe reidend beroepsonderwijs, terwijl in Veere juist weinig leerlingen dit soort onderwijs volgen. zeker wat de havo-afdeling betreft. Het Reynaertcollege en het Calvijn College in Goes zitten bij de tien beste vwo-afdelingen van Nederland met het beste gemiddel de eindexamencijfer over de afgelopen drie jaar. Ook de havo-afdeling van het Zwin College in Oostburg staat in de toptien. Volgens Elsevier behoort ook de CSW in Middelburg tot de beste scholen in 2004. De stelling van Dronkers De bovengemiddelde resultaten mogen voor het Zeeuwse onderwijs een grote prestatie heten. Bij de eerste analyses in 1997 door prof. dr. Jaap Dronkers werden scholen met veel allochtone leerlingen name lijk direct hoger op de ranglijst geplaatst. Omdat er in Zeeland weinig allochtone leerlingen zijn, was de uit gangspositie bij de beoordeling van Zeeuwse scholen minder goed. De stelling van Dronkers was dat een school met veel allochtone leerlingen bij gelijke gemiddelde eindexamenresultaten als een school met weinig of geen allochtone leerlingen toch beter pres teert omdat die harder moet werken kinderen met achterstanden goed te laten presteren. Er is veel kri- 33 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 35