Scheutvry 'Het idee was er meteen. In een fractie van een secon de stond het schetsontwerp op papier: Maurits zittend op een bank, het schaakbord op tafel, een tweede bank ertegenover. De uitdaging was er een eigentijds kunstwerk van te maken dat refereert aan historische feiten. Geen statig heroïsch heerschap dat - al dan niet op een paard - hoog op een voetstuk op het gewone volk neerkijkt, maar een mens van vlees en bloed. Maurits zit oog in oog met de toeschouwer die met zijn kennis van zaken van nu zélf kan bepalen hoe hij Maurits in de ogen moet kijken. En zich kan afvragen of er iets te vieren valt of niet. Wie plaatsneemt op een van de banken wordt onderdeel van het kunstwerk dat daar door keer op keer verandert.' De barokke detaillering en de strakke uitvoering van harnas en zitelementen zorgen voor een span nend contrast. De vormgeving van het totale object is even sober als speels. Zo staan de banken niet recht tegenover elkaar. Ze verspringen en ook de openheid van het ontwerp is een welbewuste keuze. 'Ook al was het concept helder, de uitvoering van zoiets is behoor lijk gecompliceerd, mede in technisch opzicht. Neem zo'n harnas, dat moet zitten als een maatpak. Wat gebeurt er met de afzonderlijke stalen elementen als je je arm beweegt en van houding verandert? Zoiets moet je onderzoeken want er lopen heden ten dage weinig mensen in zo'n hightech pak rond en het ene harnas is het andere niet. Ik heb er een gehuurd om de bewegingen te kunnen reconstrueren en gravures en schilderijen bestudeerd waarop Maurits in vol ornaat is afgebeeld. Wie goed kijkt ziet dat zelfs het kwaliteitsmerk niet ontbreekt: in de borstplaat zit een deuk van een musketkogel. Het bewijs dat het kuras bullitproof was. Scheutvry, zei men in Maurits' dagen.' Psychologisch portret Het beeld moet in historisch opzicht kloppen. En toch is dat niet het belangrijkste. Er zijn artistieke ingrepen nodig om de beschouwer te doen geloven dat Maurits er echt zit. 47 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 49