van de tegenpartij - de Spanjaarden - staan schaak. De tegenpartij kan niets anders doen dan de koning in veiligheid brengen, waardoor Maurits de toren ljzendijke, kan innemen: start van de herovering van West-Zeeuws-Vlaanderen op de Spanjaarden. De gevolgen hiervan voor het verdere verloop van onze vaderlandse geschiedenis zijn bekend. Het kunst werk wil dan ook méér zijn dan een monument voor Maurits. Het gaat eigenlijk over de scheiding tussen Noord en Zuid. 'Het vervaardigen van het schaakspel was net zo'n uitgebreide onderneming als het maken van het levens grote beeld: 32 verschillende stukken die ieder op zich een eigen verhaal vertellen. Elk schaakstuk, van pion tot koning, is een miniatuur beeldhouwwerkje. Voor de goede verstaander zitten er heel wat knipogen en verwijzingen in naar het leven van het krijgsvolk in Maurits' tijd. Ik heb mij er echt op uitgeleefd.' Staats of Spaans De Staatse troepen heb ik wat heldhaftiger uitgebeeld dan de Spanjaarden. Historisch gezien klopt dat niet helemaal, maar het doet ons chauvinistische hart wel goed! Zo zit een Spanjaard zich op een vat wanhopig te bezatten, een ander houdt z'n pistool voor het hoofd, de volgende heft zijn handen op en geeft zich over, weer een ander laat zijn vaandel vallen en neemt de benen. Een prevelende monnik en een bazige bisschop zijn de lopers aan Spaanse kant. Aan Staatse zijde een op voorhand onthoofde Johan van Oldenbarnevelt - de kop onder de arm een vrolijke Geus die z'n achterwerk laat zien - wat in werkelijkheid gebeurde - en de loper/raadsheer is een Amsterdamse koopman - hoogstwaarschijnlijk van Antwerpse origine - met een zak geld achter de hand. De koningin van Staatse kant houdt een poes in haar armen. Niet historisch verantwoord: een verzoek van mijn dochtertje! O ja. Er wordt ook nog een klein drama uitgebeeld: het sneuvelen van de trompetter van de Prins die de wapenstilstand aankondigde zodat de onderhandelingen over de overgave van de vesting ljzendijke konden worden gestart. Tijdens het blazen wordt de trompet ter neergeschoten door een musketschutter van de Spaanse troepen. In die tijd was dat een oorlogsmis daad. Waarheid of niet, het is een mooi verhaal. Een monument voor Maurits, de man die de oorlog van de Republiek tegen Spanje definitief besliste. Wat als het net even anders was gegaan?'

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 52