Prins Maurits door Pieter Soutman. bewustzijn van de gebeurtenissen van 1604, die door werken tot vandaag de dag. De verovering van de streek rond Sluis door prins Maurits was van groot nationaal belang. Zeeland werd erdoor beveiligd tegen invallen uit het Zuiden en de Scheldemonden kwamen nu geheel onder Staatse controle. En dat betekende de uitschakeling van de economische reus Antwerpen, die in Spaanse handen was. Ook het regionale belang van '1604' is enorm. Bauwens: 'De gebeurtenissen vormden West-Zeeuws- Vlaanderen tot wat het nu is. Alles veranderde: het landschap, het bestuur, de religie, de mentaliteit. Heeft het zin om die oorsprong te kennen? fa. Het is belang rijk om te weten waar je vandaan komt, anders weet je niet waarheen je gaat en ben je dolende.' De Vries is het er volledig mee eens. Hij heeft nog een ander plannetje bedacht om het onderwijs te berei ken. 'De Koninklijke Bibliotheek bezit een pamflet over Sluis, uitgegeven in 1604. Het bevat Een nieu Vicktorie Liedt, een loflied op de verovering bestaande uit 28 strofen van vier regels. Misschien moeten we de gemeente Sluis voorstellen het te herdrukken en te ver spreiden op de scholen. In elk geval wordt de aandacht dan éven op de gebeurtenissen van 1604 gevestigd.' De boodschap van cartografie De Vries en Bauwens benadrukken de rol van de heemkundige kring, het museum in IJzendijke en de universiteitsbibliotheek in Leiden bij hun activiteiten. Hun persoonlijke betrokkenheid bij '1604' en de jubi leumviering staat buiten kijf. Bauwens: 'Ik ben gebo ren en getogen in de streek en heb altijd historische belangstelling gehad. De archeologische opgravingen in Aardenburg van de destijds befaamde archeoloog Trimpe Burger vonden plaats voor de deur van m'n ouderlijk huis, ik viel er met mijn neus in. De periode rond 1600 vind ik nog altijd enorm boeiend en rele vant. Ik ben destijds afgestudeerd op het calvinise- ringsproces in Aardenburg en Sluis eind zestiende, begin zeventiende eeuw. De protestantisering, een onderwerp dat veel raakvlakken heeft met Maurits' veldtocht. Nederlandse geschiedenis is maar al te vaak Hollandse geschiedenis. Bovendien is er in Vlaanderen nooit veel belangstelling geweest voor Zeeuws- Vlaanderen. Awel, dan ga je je als Zeeuws-Vlaams historicus vanzelf met je eigen streek bezighouden.' De Vries' motivatie om zich te verdiepen in '1604' is tweeledig. Ook hij kent het speciale 'Zeeuws- Vlaanderengevoel'. Gaandeweg is hij steeds meer gaan beseffen dat Zeeuws-Vlaanderen een soort 'euregio avant la lettre' was. 'De Zeeuws-Vlamingen worden pas sinds 1814 vanuit Middelburg bestuurd. Ze zijn niet Zeeuws en ook niet Vlaams, maar iets daartusse nin.' De belangstelling van De Vries voor de verove ring van Sluis is mede gevoed door zijn vak, de histo rische cartografie. Hij neemt de kopie van de kaart van Floris Balthazar, zijn vinger volgt de grillige lijnen van Maurits' veldtocht in het gebied. 'Mensen denken meestal dat kaarten de werkelijkheid weergeven,' zegt hij. 'Sinds een jaar of twintig begrijpen we dat carto grafie een sociale en maatschappelijke boodschap heeft. De subjectieve inbreng van de cartograaf was voor het totstandkomen van een kaart minstens zo belangrijk als de mathematische verhoudingen. Balthazars prent is hiervan een goed voorbeeld.' De legenda en decoratie op een kaart waren heel belang rijk. Vlaggetjes, allegorische figuren, uitgebreide bij schriften en zelfs complete puntdichten sierden een kaart. 'Bij Balthazar zie je vaak puntdichten van Hugo de Groot, net als hijzelf een figuur uit de kring rond om Maurits en gelieerd aan Delft. Er was ook directe invloed van propagandistische pamfletten. Zo zie je 54 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 56