Signalementen samenstelling JAN J.B. KUIPERS Dubbele moord nooit opgelost Gerard van der Hoeven, De Keersluismoord. Een dub bele roofmoord in Vlissingen, ïgjy. Vissingen: Uitgeverij ADZ, 2003. ISBN 9072838327, e 15,95. De meest spraakmakende moordzaak in het Vlissingen van de twintigste eeuw? Dat was de beruchte Keer- sluismoord uit maart 1937. De bejaarde uitbaters van het café Keersluis, Jan Lauwereins en zijn vrouw (die ook zijn nicht was) werden toen overvallen en onder andere met messteken gruwelijk vermoord. Aan aan houdingen en zelfs bekentenissen geen gebrek, maar doorslaggevend bewijs is nooit gevonden en drie ver dachte zeelui gingen uiteindelijk vrijuit. De geruchten machine verwerkte vervolgens gulzig alle losse eindjes en vooral daarom overleefde de herinnering aan de Keersluismoord makkelijk de traumatische oorlogsjaren. 'Echte Vlissingers zullen het verhaal vast wel een keer gehoord hebben', aldus Van der Hoeven in een Walchers huis-aan-huisblad, 'het was dan ook niet zomaar een moord, het was een dubbele roofmoord. Vooral die vrouw is toen echt afgeslacht. Daar komt dan nog bij dat ze de dader nooit hebben kunnen vinden, dat geeft het geheel een mysterieus tintje.' Gerard van der Hoeven doet in De Keersluismoord minutieus ver slag van het onderzoek naar de moord en schetst tege lijk een aardig tijdsbeeld van vooroorlogs Vlissingen. Met 'prenatale' nostalgie schrijft hij over het destijds mondaine karakter van de Scheldestad, een stad van 'ontegenzeggelijk grote internationale allure door een directe spoorverbinding met Duitsland, een veerdienst op Queensboro in Engeland, een vliegveld en een haven die toen nog vlak bij de stad lag'. Vlissingen was een smeltkroes van zeelui uit alle hoeken, Joodse vluchte lingen, communisten, anarchisten én fascistische agi tatoren. Een decennium geleden (1993) is de Keersluismoord nog eens behandeld door Piet Quite in het boek Flesselingen, dat verscheen bij dezelfde uitgever. Toen een hoofdstuk van zestien bladzijden, nu dus een mono grafie van 160 pagina's. De smaakvolle vormgeving past qua kleurstelling perfect bij het onderwerp, dat geknipt zou zijn voor een fictionele bewerking a la Simenon of verfilming in de traditie van de film noir. Je ziet de van motregen glimmende kasseien van voor oorlogs Vlissingen, uiteraard in zwart-wit, zó voor je, want Van der Hoeven kan boeiend vertellen. Geobsedeerd door 'zijn' moord verrichtte hij vier jaar research, bezocht archieven, doorvorste literatuur en kranten, trok allerlei verwijzingen na, interviewde bejaarde Vlissingers en trachtte hun tegenstrijdige en mistige verhalen aan elkaar te passen. Ook Van der Hoeven lost de zaak uiteraard niet op. Maar hij brengt aspecten van Vlissingens historie aan het licht die doorgaans geen aandacht genieten en laat een stoet van duistere kroegbazen, seksfeestjes frequenterende notabelen en dubieuze smerissen voorbijtrekken. Van der Hoeven toont ons, kortom, de zelfkant van een vooroorlogse havenstad in de provincie waar 'sociale onrust, drank en lichte zeden om de voorrang streden'. Golfers in plaats van koeien Liesbeth Melis (red.), Gemengd bedrijf. De verandering van het agrarisch landschap. Rotterdam: Nai Uitgevers, 2004. ISBN 9056623796, 29,50; Engelse editie ISBN 9056623893, 35,00. Gemengd bedrijf documenteert de snelle en ingrijpende veranderingen van het agrarisch landschap. De fraai en handzaam uitgevoerde uitgave is gekoppeld aan een tentoonstelling in het Nederlands Fotomuseum in Café Keersluis 56 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 58